Dünya

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan, seçim öncesi af kararnamesi

1 hafta önce

esad

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 26 Mayıs'ta yapılması planlanan Devlet Başkanlığı seçimleri öncesi 2 Mayıs'tan önce işlenen suçlar için genel af çıkardı.

Kararname ile kaçakçılık, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlar ile çocuk suçlulara af getirildi. Kaçırılan kişinin af tarihinden önce güvenli ve sağlam bir şekilde serbest bırakılması şartıyla adam kaçırma suçu da af kapsamına dahil edildi. Kararname, "suç, kabahat ve ağır suçların failleri için en kapsamlı af kararı" ünvanını aldı.

 

Kararname ile ayrıca, idam cezası ağır işçilik ve müebbet hapis cezasına, ağır işçiliğe dayalı müebbet hapis cezası ise 20 yıl ağır işçiliğe dönüştürüldü.

 

Silah kaçakçılığı, vatana ihanet, casusluk, düşmanla işbirliği ve ölümle sonuçlanan terör suçları af kapsamının dışında tutuldu.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan'dan harekat açıklaması

2 hafta önce

TSK, Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik hava ve kara harekatı başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekatın Komuta Merkezi'ne bağlanarak, "Amaç güney sınırımızdaki terör tehdidini tamamen bitirmek" dedi....Devamını oku