Dünya

Suriye Dışişleri Bakanı: Türkiye işgalinin son bulmasının vakti geldi

1 hafta önce

Mikdad

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, yabancı güçlerin varlığını eleştirerek, “Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki askerlerini çekmesinin ve işgalin son bulmasının vaktinin geldiğini” söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, topraklarındaki yabancı güçlerin varlığını eleştirerek, Türkiye'nin askerlerini çekmesi ve işgalin son bulmasını istedi. Aynı zamanda ABD’nin de askerlerini geri çekmesini yineleyen Mikdad, Beşar Esad'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Moskova'da yaptığı son görüşmeyi “bugüne kadarki en iyi ziyaret” olarak niteledi.

 

'RUSYA'YA GÜVENİYORUZ'

 

Gazeteduvar’ın Suriye'de yayımlanan El Vatan gazetesine dayandırdığı haberde, Mikdad, Esad'ın Moskova ziyareti ve Rusya'yla genel olarak ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Şam yönetiminin “terörle mücadelenin gerektirdiği öncelikler konusunda Rusya'yla görüş ayrılığı yaşamadığını” belirten Mikdad, Rusya'yla ilişkileri hakkında şu ifadeleri kullandı: "Dostlarımıza birkaç sebepten ötürü güveniyoruz. Öncelikle, BM Şartı'na, uluslararası ölçütlere ve uluslararası siyasette çok kutupluluğa bağlılar. İkincisi, terörizme karşı ciddi eyleme inanıyorlar."

 

'ESAD'IN EN İYİ ZİYARETLERİNDEN BİRİ’

 

Mikdad, Putin'in Esad'ı Moskova'da ağırladığı ve “Suriye'deki asıl sorunun yabancı güçler olduğunu” söylediği görüşmeye de değindi. Suriye Dışişleri Bakanı, Esad'ın bu ziyaretini “en iyi ziyaretlerden biri” olarak değerlendirerek, Moskova'nın kendilerine “terörle mücadelede sınırsız destek verdiğini” söyledi.

 

'TÜRKİYE'NİN ÇEKİLMESİNİN VAKTİ GELDİ'

 

Söyleşide, ülkesinin topraklarındaki Türk ve Amerikan askerlerini eleştiren Mikdad, “Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki askerlerini çekmesinin' ve 'işgalin son bulmasının ardından Suriye ile normal ilişkileri garanti eden bir çözümü desteklemesinin vaktinin geldiğini” belirtti. ABD'ye de Suriye'deki güçlerini çekme çağrısında bulunan Mikdad, "Amerikalıları ülkemizden gitmeye ikna etmek için birçok yolumuz var, dolayısıyla kayıp vermeden gitmelerini öneririm" dedi.İlgili konular

Kara Para

Financial Times: Kara para aklamada Türkiye ‘gri liste’ye alınacak

1 gün önce

Financial Times, Türkiye’nin, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için ‘gri liste’ye alınacağını bildirdi....Devamını oku
sağlık vizesi

Randevu alana 48 saatte sağlık vizesi

5 gün önce

Randevusunu gösteren hasta en geç 48 saatte refakatçileriyle vizesini alarak Türkiye’ye gelebilecek....Devamını oku