Dünya

Suriye’de sivillerin çıkabilmesi için bir kontrol noktası daha açıldı

3 yıl önce

Suriye’de sivillerin çıkabilmesi için bir kontrol noktası daha açıldı

Suriye’nin Hama vilayetindeki Suran yerleşim biriminde İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinden ayrılmak isteyen siviller için bir kontrol noktası daha açıldı.

Suriye’nin Hama vilayetinde bulunan Suran yerleşim biriminde, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinden ayrılmak isteyen siviller için bir kontrol noktası daha açıldı.
 
Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tuğgeneral Viktor Kupçişin, “Hama vilayetindeki Suran yerleşim birimi yakınlarında sivillerin İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinden gönüllü ve engelsiz bir şekilde çıkabilmesi için 27 Mayıs 2018 tarihinde Suran kontrol noktası açıldı” ifadesini kullandı.
 
Daha önce Şam yönetiminin Hama’daki Suran ve İdlib’deki Ebu el Duhur’da, sivillerin çıkışı için iki kontrol noktası daha açmayı planladığı belirtilmişti.
 
Suriye’de Mayıs 2017’de Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde dört gerilimi azaltma bölgesi kurulmuştu. Bu bölgelerden üçü Şam’ın kontrolünde. İdlib’deki dördüncüsü ise hâlâ hükümet güçlerinin denetiminde değil, büyük bir kısmı da Fetih el Şam’ın (Eski adıyla El Nusra) kontrolünde bulunuyor.

 İlgili konular

rusya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

10 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü....Devamını oku
üç kuruş

27 Mart gün özeti

10 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku