Dünya

Suriye’de sivillerin çıkabilmesi için bir kontrol noktası daha açıldı

2 yıl önce

Suriye’de sivillerin çıkabilmesi için bir kontrol noktası daha açıldı

Suriye’nin Hama vilayetindeki Suran yerleşim biriminde İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinden ayrılmak isteyen siviller için bir kontrol noktası daha açıldı.

Suriye’nin Hama vilayetinde bulunan Suran yerleşim biriminde, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinden ayrılmak isteyen siviller için bir kontrol noktası daha açıldı.
 
Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tuğgeneral Viktor Kupçişin, “Hama vilayetindeki Suran yerleşim birimi yakınlarında sivillerin İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinden gönüllü ve engelsiz bir şekilde çıkabilmesi için 27 Mayıs 2018 tarihinde Suran kontrol noktası açıldı” ifadesini kullandı.
 
Daha önce Şam yönetiminin Hama’daki Suran ve İdlib’deki Ebu el Duhur’da, sivillerin çıkışı için iki kontrol noktası daha açmayı planladığı belirtilmişti.
 
Suriye’de Mayıs 2017’de Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde dört gerilimi azaltma bölgesi kurulmuştu. Bu bölgelerden üçü Şam’ın kontrolünde. İdlib’deki dördüncüsü ise hâlâ hükümet güçlerinin denetiminde değil, büyük bir kısmı da Fetih el Şam’ın (Eski adıyla El Nusra) kontrolünde bulunuyor.

 İlgili konular

scholz

Başbakan Scholz: Ukrayna konusunda Rusya ile yoğun görüşmeler içindeyiz

2 gün önce

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya-Ukrayna gerilimini çözmek için hükümet olarak Rusya ile yoğun görüşmeler yürüttüklerini ifade etti....Devamını oku
işgal

Rusya Ukrayna'yı işgale hazırlanıyor

6 gün önce

ABD, Rusya'nın Ukrayna'ya sabotajcılar yerleştirdiğini ve bu kişilerin bir 'yanıltma operasyonu' düzenleyeceğini iddia etti....Devamını oku