Ekonomi

Suriye’ye un, nohut ve mercimek hibe edeceğiz!

1 ay önce

ekonom

Türkiye, geçen yıl 9.8 milyon ton buğday ithalatı yapmıştı. Başta Suriye olmak üzere ihtiyaç sahibi ülkelere Türkiye, un ve bakliyat hibesinde bulunacak. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin temin edeceği 10 bin ton yeşil mercimek ve nohud ile 100 bin ton unu Türk Kızılay ile AFAD dağıtacak.

Karar Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, TMO, 10 bin tona kadar yeşil mercimek ve nohut ile 100 bin tona kadar ekmeklik buğday karşılığı unu hibe etmekle görevlendirildi.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin temin edeceği yeşil mercimek, nohut ile ekmeklik buğday unu, , Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı veya Türk Kızılayı’na teslim edilecek. Teslim edilen erzağın dağıtımı ve nakliyesi AFAD tarafından koordine edilecek. Söz konusu dağıtım bedeli ise AFAD’ın ilgili ödeneklerinden karşılanacak.

 


2018’de 22.6 milyon ton olan buğday üretimi de 2019’da 19 milyon tona düştü. 2020 hasadının ise 18.5 milyon ton olarak tamamlanacağı öngörülüyor. Kendi çiftçisine makarnalık buğdayda en fazla ton başı 1850 TL ödeyen AKP hükümeti, ABD ve Meksika çiftçisine son yapılan ithalatla ton başı 2 bin 350 TL ödemeyi kabul etti.

 İlgili konular

terörist

Beş terörist teslim oldu

5 gün önce

İçişleri Bakanlığı ikna çalışmaları neticesinde terör örgütü PKK'dan kaçan beş teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı....Devamını oku
ekmek

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı: Ekmek zammı kapıda

1 ay önce

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un ve diğer girdi fiyatlarının 2 aydır sürekli arttığını belirterek, "Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur" diye konuştu....Devamını oku