Politika

'Sus' genelgesinin mimarı Süleyman Soylu çıktı

1 hafta önce

soylu

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine gönderilen ve afet durumunda açıklamaların sadece valiliklerce yapılması talimatını veren genelgenin, bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hazırlanıp imzalandığı ortaya çıktı.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 81 İl Valiliğine 23 Ekim 2020 tarihinde "Afet ve Acil Durumlarda kamuoyunun Bilgilendirilmesi" konulu genelge gönderildi. Afet ve Acil durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre kamuoyununun bilgilendirilmesinde illerde valiliklerin yetkilendirildiğini hatırlatan Bakan Soylu'nun gönderdiği genelge şöyle:

 


"Özellikle yaşanan hadiselerin ilk anından verilen ve teyitli olmayan bilgiler kamuoyunda yanlış anlaşılmalara, vatandaşlarımızda paniğe ve spekülasyona neden olmakta, afetin yönetimini güçleştirmektedir. Bu sebeple afet bölgesinde kriz iletişiminin daha sağlıklı yürütülebilmesi açısından açıklamaların valileklerimiz tarafından yapılmasını, belediye başkanlırımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz tarafından basın yayın organlarına açıklama yapılmamasını önemle rica ederim."

 

İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız da bu genelgeye dayanarak, 7 Kasım 2020 tarihinde il içinde resmi kurumlara benzeri talimatlar vermişti.

 İlgili konular

takan

Korkusuz yazarından flaş iddia: Süleyman Soylu istifa ederse şaşırmam!

1 gün önce

Korkusuz yazarı Ahmet Takan bugünkü yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili flaş bir iddia ortaya attı. Takan, ""İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da istifa haberini alırsam ben şaşırmam" dedi....Devamını oku
albayrak

Berat Albayrak'ın hastalığı ve istifa nedenleri 

1 hafta önce

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sağlık nedenlerini gerekçe göstererek Instagram hesabından istifasını açıkladı. Berat Albayrak'ın sağlık durumuna ve istifasına ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı....Devamını oku