Ekonomi

Suudi Arabistan, Türkiye'ye para transfer edenleri takibe aldı

1 yıl önce

salman

Türkiye'nin Suudi Arabistanla yaşadığı siyasi krizin faturası, Türk ekonomisine kesilecek.

Türk ekonomisinin darboğazdan geçtiği bir zamanda, Türkiye’nin bazı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle yaşadığı siyasi krizler ekonomiye olumsuz yansıdı.

 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'den Suudi Arabistan'a gidecek ürünlere ambargo uygulanacağının açıklanmasının ardından, şimdi de Suudi yönetiminin Türkiye'ye para transfer edenlerin peşine düşeceği gündeme geldi.

 

Kerim Ülker, konuyu Dünya Gazetesi'ndeki yazısında gündeme getirdi. Ülker, "Suudiler, Türkiye'ye para transfer edenleri takipte!" başlıklı, 29 Eylül tarihli yazısında, "Türkiye’nin bazı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle yaşadığı siyasi sıkıntılar şimdilerde ekonomiye yansımış durumda.

 

Ürdün’ün bazı ürünlere başlattığı vergi artışı süreci, önce Suudi Arabistan’a, hemen ardından da Fas’a sıçramıştı" ifadelerine yer verdi ve Riyad yönetiminin Türk ürünlerine karşı uyguladığı ambargoyu hatırlattı.

 

Suudi Arabistan'ın son yıllarda Suudlu şirketlere, 'Türkiye'den mal almayın' baskısı yaptığına değinen Ülker, Riyad'ın ülkeden Türkiye'ye yapılan para havalelerini de sıkı kontrol altına aldığını kaydetti.

 

"Bölge ülkelerinde yıllardır faaliyet gösteren ve o ülkelerin ünlü işadamlarıyla çalışan bir avukat ile görüştüm. Daha önce de bölgeyle ilgili birçok konuda beni bilgilendiren avukat, 'Belirli bir miktarın üzerinde para transferine izin verilmiyor' dedi" diyerek Kerim Ülker, yazısında şu satırlara da yer verdi:

 

"Edindiğim bilgilere göre Suudi Dışişleri Bakanlığı ile Suudi Arabistan Genel İstihbarat Müdürlüğü (Riaset'ül-İstihbarat'il-Amme) ile İç İstihbarat (Mabahith) adlı iki kuruluş, para çıkışlarını yakın takibe almış. Eğer bir Suudi vatandaşı, Türkiye’ye 100 bin dolar ve üstü para transferi yapacaksa buna izin verilmiyor. Suudi işadamları ise bu sorunu şimdilerde özellikle Londra olmak üzere Avrupa şehirleri üzerinden çözmeye başlamış.

Türkiye’de Suudi Arabistan kökenli banka olmasına rağmen izin verilmemesi ise bir başka ilginç olan taraf.

 

Görüştüğüm avukat, 'Bu sıkı politika şimdilerde Birleşik Arap Emirliği tarafından da başlatılmış durumda.

 

Bazı müşterilerim Türkiye’de döviz kurundan ötürü fırsat doğduğunu, bu yüzden yatırım yapmak istediklerini dile getiriyor. Ancak orada da para transferine takılanlar oldu. Suudi rejimi kadar katı olmasa da bir karşıtlık söz konusu' diyor."

 İlgili konular

mirzoyan

Bakan Mirzoyan: Ermenistan halkı Türkiye’yle normalleşmeyi istiyor

5 ay önce

Türkiye ile yürütülen normalleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, "Genel olarak Ermenistan halkı Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesini istiyor. Bu durum kamuoyu araştırmalarına da yansıyor" dedi....Devamını oku