Ekonomi

Tahıl ve bakliyat fiyatlarındaki artış tüm tarımsal ürünleri solladı

2 yıl önce

tahıl

Tarım ürünlerindeki fiyat artışını gösteren Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,88, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,59 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık bazda en az artış gösteren alt grup yüzde 3,88 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar oldu.

 

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 25,57 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve yüzde 23,84 ile çeltik olarak öne çıktı.

 

Çeltik ürünlerinin fiyatı yüzde 23,84, sığır ve benzeri hayvanlar ile sütün fiyatı yüzde 22,48, lifli bitkilerin fiyatı yüzde 18,19 arttı.

 İlgili konular

yıldırım

Yıldırım: Rusya ve Ukrayna dünya tahıl ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor

8 ay önce

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, "Rusya ve Ukrayna'nın dünya tahıl ihtiyacının yüzde 60'ını karşıladığını" ifade etti....Devamını oku
ekonom

Suriye’ye un, nohut ve mercimek hibe edeceğiz!

2 yıl önce

Türkiye, geçen yıl 9.8 milyon ton buğday ithalatı yapmıştı. Başta Suriye olmak üzere ihtiyaç sahibi ülkelere Türkiye, un ve bakliyat hibesinde bulunacak. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin temin edeceği 10 bin ton yeşil mercimek ve nohud ile 100 bin ton unu Türk Kızılay ile AFAD dağıtacak....Devamını oku