Dünya

Taliban'dan Türkiye açıklaması: İnanca dayalı ortak noktalarımız var

3 gün önce

Taliban

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözleri sonrası Taliban'dan yeni açıklama geldi.

Taliban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözleri sonrası ""Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var" açıklamasında bulundu.

 

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz" dedi.

 

Yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha'da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda TRT Arabi'ye değerlendirmelerde bulunan Mücahid, özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan'da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

 

"TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER İSTİYORUZ"

 

Taliban sözcüsü, 'Afganistan'da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu' savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti. Özellikle Müslüman ülkelerden siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini söyledi. Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz" ifadelerini kullandı.

 

'KABİL HAVALİMANI VE ELÇİLİKLER AFGANLARIN SORUMLULUĞUNDA'

 

Taliban sözcüsü, İstanbul'da yapılması gündemde olan barış konferansı konusunda da 'Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini' söyledi. Sözcünün, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini belirtmesi de dikkat çekti. Mücahid, Katar'ın başkenti Doha'daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.İlgili konular

helikopter

Erdoğan'ın helikopteri hava muhalefeti nedeniyle zorunlu iniş yaptı

8 saat önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan helikopter hava muhalefeti nedeniyle Rize'ye zorunlu iniş yaptı....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan'dan Kıbrıs mesajı: Artık bizim için Kuzey-Güney diye bir şey yok

3 gün önce

AK Parti ile bayramlaşma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyaretine dair önemli mesajlar verdi....Devamını oku