Politika

Tansu Çiller'in başına geçeceği parti belli olmaya başladı

5 ay önce

çiller

Eski başbakan Tansu Çiller yeniden siyaset sahnesine dönüş yolunda sessizce harekete geçerken, olağanüstü kurultayla başına geçeceği ileri sürülen Aydınlık Demokrasi Partisi’nde önemli bir gelişme oldu.

Tansu Çiller’in kurultayla başına geçeceği belirtilen Aydınlık Demokrasi Partisi Genel Başkanı Salih Önel genel başkanlıktan ve parti üyeliğinden ayrıldı.

 

Önel, son günlerde partinin yönetim kurullarında kendisine karşı anlam veremediği bir muhalefetin ve tepkinin oluştuğunu söyleyerek, Çiller’e yakınlığı ile bilinen DYP Isparta eski Milletvekili Ömer Bilgin’in ADP Teşkilatlarına yönelik kendileri ile hareket etmeleri için çalışmalar yaptığını dile getirdi.

 

Önel, yaklaşık iki ay önce Çiller’e bir ziyarette bulunduğunu ve arzu etmesi halinde partinin başına geçebileceğini söylediğini belirtti.

 

DYP’li eski isimlerden edinilen bilgilere göre, Ağustos 2021’de Salih Önel tarafından kurulan ADP’nin olağanüstü kurultayla başına geçerek genel başkan olmayı hedefleyen Çiller’in Yeniden Refah Partisi ile de ittifak kurmayı düşündüğü ifade edildi.

 

YRP ile kurulacak ittifaka “Anadolu İttifakı” adının verilmesi düşünülürken, Çiller’in görüşmeler gerçekleştirdiği DYP’li eski yol arkadaşlarının bazılarından aradığı desteği tam bulamadığı kaydedildi.

 

Çiller’in Anadolu İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olacağı belirtilirken, aktif siyasete dönmeye kesin karar vermesi durumunda Doğru Yol Partisi’nin isim hakkını alınması seçeneğinin de gündemde olduğu belirtildi.İlgili konular

çiller

Candaş Tolga Işık, Çiller'in kendisini nasıl tezgaha getirdiğini açıkladı

4 ay önce

Ünlü gazeteci Candaş Tolga Işık, ilk olarak AKP mitinglerinde boy gösteren ve ardından yeni parti kuracağı konuşulan Tansu Çiller’le ilgili kendisini nasıl tezgaha getirdiğini anlattı....Devamını oku
çiller

Sivas Katliamı davasında Çiller’in dinlenme talebi, mahkemece reddedildi

10 ay önce

Sivas Katliamı ana davasından dosyası ayrılan firari 3 sanığın yeniden yargılanmasında, dönemin başbakanı Tansu Çiller'in dinlenme talebi, mahkeme tarafından kabul edilmedi....Devamını oku