Gündem

TBMM Başkanı Şentop, Macar mevkidaşı Köver ile telefon görüşmesi yaptı

3 ay önce

şentop

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Lazlo Köver ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

TBMM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Şentop, Ukrayna'da yaşanan krizin bir an önce sona ermesi yönündeki temennisini dile getirerek, şunları söyledi:

 

"Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir ve bunu kabul edilemez buluyoruz. Saldırılara derhal son verilmesi için Rusya nezdinde ilk günden beri girişimlerde bulunuyoruz. Bu savaşın kazananı olmayacağını, kaybedenlerin iki ülke halklarının olacağını anlatmaya çalışıyoruz. Hepimizin önceliği, akan kanın, gözyaşının, yıkımın durdurulması olmalıdır. Bunun için insani bir ateşkesin ve akabinde kapsamlı bir ateşkesin sağlanması gerekmektedir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği ve çağrıda bulunduğu üzere, Rusya ve Ukrayna Devlet Başkanlarını da bir araya getirme konusunda bir gayret içerisindeyiz. Bunun sonucu etkileyecek olumlu bir gelişme ortaya çıkaracağını düşünüyoruz.

 

8 yıldır dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak emin olun ki Ukrayna kaynaklı büyük ve hızlı göç dalgası konusunda durumunuzu en iyi anlayan Türkiye'dir. Küresel bir sorun olan göçün sorumluluğunu, yükünü sadece kriz bölgelerine komşu ülkelerin taşıması büyük haksızlıktır. Bu küresel soruna küresel bir yaklaşımla ve küresel dayanışmayla karşılık vermek lazım. Bu yaşadığımız kriz gerek Avrupa'nın gerek bölgemizin gerekse dünyanın güvenlik bakımından yeni tedbirlere yeni uluslararası platformlara, anlayışlara ihtiyacı olduğunu gösterdi."

 

Macaristan Ulusal Meclisi Başkanı Lazlo Köver de Türkiye'nin barış müzakerelerindeki rolünü takdir ettiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

 

"Rusya ve Ukrayna arasındaki bu savaş alanında Türkiye'nin gayretlerine büyük bir saygıyla bakıyoruz" İlgili konular

şentop

TBMM Başkanı Şentop: Biz her şart altında daima KKTC'yi destekliyoruz

5 ay önce

TBMM Başkanı Şentop, "Biz her şart altında daima KKTC'yi destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Şüphesiz bu sadece duygusal bir yakınlık değil, KKTC'nin davası aynı zamanda bizim de davamızdır, milli davamızdır." diye konuştu....Devamını oku