Politika

TBMM gündeminde soru: Borsa İstanbul hisseleri Katar'a kaça satıldı?

1 ay önce

katar

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Katar’ın Borsa İstanbul’a ortak olmasını TBMM gündemine getirdi. Hissenin kaça satıldığını ve ödeme şartlarını soran Hakverdi, “Ülke adeta Erdoğan ve Katar Emiri'nin ailesi tarafından aile şirketi gibi yönetiliyor” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Türkiye’nin Katar ile Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının devri için mutabakat anlaşması yapmasını TBMM gündemine getirdi. Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin ne kadara satıldığını ve ödeme şartlarını soru olarak yöneltti.

 

Hakverdi, konu ile ilgili “Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri 1 trilyon 99 milyar liraya ulaşıyor. Şeffaflıktan ve denetimden uzak Varlık Fonu’na ait şirketlerin hangi kriterlerle kime nasıl satıldığı bilinmiyor. Milli servetimizin bu şekilde harcanması kabul edilemez” diye ifadeler kullandı.

 

Hakverdi, “Varlık Fonu’nda ne yapıldığının bilinmemesi ve kamuoyuna yansımaması için ise birçok özel yasa çıkartıldı. Millete ait şirketlerde ne olduğunu, millet adına denetleyen Sayıştay, Varlık Fonu’nda devre dışı bırakıldı” dedi.

 

Katar ve sermayesinin Türkiye ile yakından ilgilendiğini belirten Hakverdi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Katar tarafından hediye edilen uçaktan, Tank Palet Fabrikası’nın satışına ve Kanal İstanbul güzergâhındaki arsaların Katar emirinin annesine satışına kadar birçok parasal ilişki bu ilgi ve alakanın boyutlarını ortaya seriyor. Ülke adeta Erdoğan ve Katar emirinin ailesi tarafından aile şirketi gibi yönetiliyor” tepkisini verdi.İlgili konular

kalın

İbrahim Kalın ve Robert O'Brien, telefonda ABD-Türkiye ilişkilerini görüştü

4 saat önce

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien görevini devredecek olması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın'la bir telefon görüşmesi yaptı....Devamını oku
nato

NATO karargahında Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri görüşmeye başladı

1 gün önce

Türkiye ile Yunanistan arasında askeri heyetlerin teknik görüşmeleri yeniden başlatıldı....Devamını oku