Politika

TBMM’de babadan oğla geçen saltanata ‘özel hayat’ savunması

1 hafta önce

tanal

TBMM’de skandal yaşandı. Meclis'te, emekli olan bir yöneticinin yerine sınavsız olarak oğlunun atandığı öğrenildi. Konuyla ilgili önergeye, TBMM Başkanlığı, mevzuat kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği gerekçesiyle yanıtsız bıraktı.

TBMM’de yönetici olarak görev yapan bir kişinin emekli olmasının ardından yerine sınavsız olarak oğlunun atanması CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından gündeme getirildi. Tanal, TBMM Başkanlığı’na konuyla ilgili verdiği soru önergesi, TBMM Başkanlığı tarafından yanıtsız bırakıldı.

 

Tanal önergesinde, TBMM Genel Sekreterliği bünyesinde kaç kişinin çalıştığı, 2018-2019 yıllarında TBMM Genel Sekreterliği bünyesinde müşavir olarak istihdam edilirken herhangi bir nedenle görevinden ayrılanların olup olmadığını sorularını yöneltti. TBMM Başkanlığı söz konusu önergeyi mevzuat kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal edeceği gerekçesiyle yanıt vermedi. Tanal bunun üzerine Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurdu. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre kurulda yapılan değerlendirmede TBMM lehine karar çıkarken bir üye ise karşı oy verdi.

 

Karşı oy yazısında başvuru sahibinin milletvekili olduğuna dikkat çekilerek, “Milletvekili görev yaptığı dönemlerde temsil ettiği vatandaşlara karşı açık ve şeffaf olmalıdır. 4982 sayılı yasa gereğince kurum ve kuruluşlar, ellerinde bulunan belgeleri demokratik yönetim anlayışıyla, eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkeleri doğrultusunda, kanunda yer alan istisnalar dışında, bilgi edinme hakkının kullanılmasına sunmak zorundadırlar. Başvuru sahibinin itirazının tümünün kabulü gerekirken taleplerinin özel hayatın gizliliği ve tavsiye mütalaa olarak değerlendirilmek suretiyle reddi yönünde oluşan Sayın çoğunluğa katılmıyorum” denildi.

 

 

 İlgili konular

fransa

Dört partiden Fransa Senatosu'na kınama

4 gün önce

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin TBMM grupları ortak bildiri yayımlayarak, Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin aldığı kararı kınadıklarını belirttiler....Devamını oku
arınç

Arınç'ın Çakıcı açıklaması, "Cumhur İttifakı"'ını karıştırtı

1 hafta önce

Bülent Arınç, organize suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı'nın CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu tehdit etmesi hakkında, "Bu tehdit, Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef almış gibi görünse de aslında demokrasiye yapılmıştır. Tasvip edilecek tarafı yok. Hem Meclis'e hem demokrasiye yapılmıştır. Meclis Başkanı'nın bu işe sahip çıkması lazım" diye konuşmuştu....Devamını oku