Gündem

TBMM'de kavgalara karşı anti-statik halı 

1 ay önce

kavga

TBMM Genel Kurul salonunda, vekiller arasındaki gerilimi ve stresi önlemek için ilginç bir yola başvuruldu.

Salonun zeminine anti-statik halılar döşendi, elektronik sistemlerden kaynaklanan vücuttaki yoğun elektriği önlemek için de zemine bakır tel topraklama yöntemi uygulandı.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2,5 aylık tatilin ardından 1 Ekim'de yasama çalışmalarına yeniden başladı.

 

TBMM Yönetimi zaman zaman sert tartışmaların kavgaya dönüştüğü TBMM Genele Kurul salonunda, milletvekillerinin stres ve gerginliğini azaltmayı hedefleyen ilginç birkaç önlem aldı.

 

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre, TBMM zeminine güçlü iletken olan bakır tel topraklama yapıldı, anti-statik halılar döşendi. Özellikle elektronik sistemlerden kaynaklanan vücuttaki yoğun elektrik birikimini önlemek için zemine bakır tel topraklama yöntemi uygulandı.

 

Yenilenen anti-statik özellikli halılarla da vekillerin stres yükünün azaltması hedeflendi. Milletvekillerinin daha yoğun oksijen alarak rahatlamaları için Genel Kurulu’nun havalandırma sistemine destek olacak şekilde vekil sıralarına -tıpkı arabalarda olduğu gibi- havalandırma ünitesi yerleştirildi.

 

Bu tedbirin özellikle uzun soluklu çalışmalarda Genel Kurul’daki havanın kalitesinin düşmesi ve oksijen azlığı nedeniyle vekillerin ister istermez uyuma moduna geçmelerini önlemeyi de amaçladığı belirtiliyor.

 

ANTİ-STATİK HALILAR DÖŞENDİ, BAKIR SİSTEM YERLEŞTİRİLDİ

 

TBMM’nin teknik donanımını anlatan TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu değişikliklere ilişkin olarak, “Milletvekili sıralarını orijinal rengine, gül ağacı rengine dönüştürdük. Matlaştırıldı, böylece ışıktan kaynaklanan parlaklık rahatsızlıklarını sona erdirdik. Halı sistemlerini de yeniledik, anti-statik, son derece hijyenik, alt tarafı da bakır sistemlerle, elektrik sistemlerini yer altına geçirerek topraklama sistemini de kurgulamış olduk” ifadesini kullandı. Kumbuzoğlu, teknik düzenlemelerin milletvekillerinin stresini azaltıcı tedbirler içerdiğini de söyledi.

 

Genel Kurul Salonu’nda görüntülerin, sekiz kamera ile HD sistemi ve 4K sistemine elverişli olacak şekilde yapıldığını aktaran Kumbuzoğlu, salonda ses güçlendirmesi yaptıklarını, havalandırma sistemlerini de daha aktif hale getirdiklerini anlattı. Yeni sistemde, oylama, yoklamanın kapalı devre sistemiyle çalışacağını vurgulayan Kumbuzoğlu, “Oylama, yoklama ve bütün konuşma sistemleri de parmak izi ve pin kodu girmek suretiyle mekanizmayı devreye sokacak” bilgisini verdi.

 

Öte yandan milletvekillerinin protestolar sırasında sıra kapaklarına vurmanın dışında sıklıkla başvurdukları çekmeceleri çekip iterek gürültü yapma yöntemine karşı da çekmeceler sökülerek önlem alındı.İlgili konular

doğalgaz

Elektrikten sonra doğalgaza da kademeli tarife

3 gün önce

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarife uygulamasının devreye alınacağını belirtti....Devamını oku
Çavuşoğlu

Çavuşoğlu: ABD ile çalışma grubu kuracağız

3 hafta önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'den bir teklif geldiğini söyleyerek, iki ülke arasında bir çalışma grubu kurulacağını söyledi....Devamını oku