Gündem

Tedavisi engellenen kanserli öğretmen hayatını kaybetti

1 yıl önce

kapak

Yurt dışı yasağı konularak Almanya’da tedavi imkanı engellenen kimya öğretmeni Gülhan Çolakoğlu hayatını kaybetti. Çolakoğlu, 3,5 yıldır tedavi görüyordu. Çolakoğlu, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nisan 2017’de Gülhan Çolakoğlu’na kolon kanseri teşhisi konuldu. Kısa süre sonra kanser karaciğerine de yayıldı. Çolakoğlu, Kayseri’de hayata gözlerini yumdu. 45 yaşındaki Çolakoğlu evli ve 2 çocuk annesiydi. Gülhan Çolakoğlu cemaat soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Çolakoğlu’nun dosyası Yargıtay’da bulunuyordu. Karar onaylansaydı cezanın infazı için hapse girecekti.

 

Kapatılan özel dershanelerde çalıştığı, çocuklarını kapatılan okullara gönderdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla örgüt üyesi olmakla yargılanan Çolakoğlu’nun hastalığı eşi Sefer Çolakoğlu hapse girdikten sonra ortaya çıktı. Teşhis konulduktan sonra kemoterapi süreci başlayan Gülhan Çolakoğlu, 4-5 kez ameliyat oldu. Karaciğerinin yüzde 70’i ve böbreküstü bezi alındı.

 

Ankara’da ameliyat olduktan birkaç gün sonra Kayseri’deki evi polis tarafından basıldı. Hasta haliyle ifade vermeye gitti, buna rağmen ceza verildi ve yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Çolakoğlu’nun yurt dışı yasağının kaldırılması için uğraşan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Kanser tedavisi yurt dışında olabilecekken mahkeme yasağı kaldırmamıştı” dedi.

 

Mart 2020’de Köln’deki onkoloji merkezi Immun Onkologisches Zentrum’dan randevu alınan Gülhan Çolakoğlu, pasaport verilmediği için burada tedavi imkanından faydalanamadı. Pasaport yasağının kaldırılması için Kayseri’deki yerel ve bölge mahkemeleri ile savcılığa defalarca dilekçe veren Çolakoğlu ailesinin talepleri dikkate alınmadı. Aynı süreci Mayıs 2020’de kemik kanserinden ölen Ahmet Burhan Ataç da yaşamıştı. Ataç’ın annesine pasaport verilmediği için tedavide geç kalınmış ve 8 yaşındaki Ahmet ölmüştü.

 

11 Kasım 2016’da Gülhan Çolakoğlu’nun eşi Sefer Çolakoğlu da tutuklandı. Sefer Çolakoğlu 3,5 ay hapis yattıktan sonra tahliye edildi. Kimya öğretmeni Sefer Çolakoğlu, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sefer Çolakoğlu’nun dosyası Yargıtay tarafından onaylandı.İlgili konular

SGK

Mahkeme karar verdi: 37 bin liralık kanser ilacının parasını SGK ödeyecek

4 ay önce

İzmir'de yaşayan ve akciğer kanseri olan E.K., SGK tarafından ilaç masrafları ödenmediği için İzmir 16'ncı İş Mahkemesi'ne başvurup, yaklaşık 37 bin lira olan ilaç bedelini SGK'nın karşılamasını talep etti....Devamını oku
Kanser hastaları

Kanser hastalarına işkence: 600 kişiye 1 onkolog!

7 ay önce

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak’taki Atatürk Devlet Hastanesi’ne giderek onkoloji polikliniğinde muayene sırası bekleyen kanser hastası ve yakınlarını ziyaret etti....Devamını oku