Gündem

"TELE 1 yayınının durdurulması iletişim özgürlüğü ihlali"

2 yıl önce

tele 1

Basın Konseyi’nden TELE 1’in ekranının 5 gün süreyle karartılması üzerine yapılan açıklamada “Yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması iletişim özgürlüğüne yargı eliyle vurulan darbedir” denildi.

Basın Konseyi, TELE 1 Televizyonu ekranlarının RTÜK kararıyla 5 gün süreyle karartılmasına tepki gösterdi. Kararın iletişim özgürlüğü ihlali’ olduğu belirten Basın Konseyi’nin yaptığı açıklamada “Karatılan ekran, halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü açısından ülkenin geldiği son durumu gösteren utanç tablosudur” denildi.

 

Basın Konseyi’nin açıklaması şöyle:

 

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) aldığı ve bugüne kadar hiçbir örneği olmayan kararla, TELE 1 Televizyonu’nun ekranlarını 5 gün süreyle kararttı.

 

“RTÜK, iktidar yanlısı olmayan televizyon kanallarını susturmak için fırsat kollayan iktidar partisi temsilcilerinin Üst Kurul’daki oy çokluğuna dayanarak, TELE 1 ve Halk TV’ye 5’er gün yayın durdurma kararı almış, Basın Konseyi’nin ve bu kanalların başvurusu üzerine İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

 

“RTÜK, yaptığı itirazla mahkemenin aldığı yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması üzerine, jet hızıyla gece yarısı TELE 1 ekranlarını 5 gün süreyle karattı. Karartılan ekran, halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü açısından ülkenin geldiği son durumu gösteren utanç tablosudur.

 

“Yürütmenin durdurulması kararına yapılan itiraz sonucu bu kararın kaldırılması, aynı zamanda iletişim özgürlüğüne yargı aygıtıyla vurulan yeni bir darbedir. TELE 1 kanalı bugüne kadar hiçbir iddiasını sözlü olarak ve mahkeme huzurunda dile getirememiştir. Bu durum tek başına ifade özgürlüğünün usuli güvencelerinden yoksun olarak kanalın kapatıldığının ve iletişim özgürlüğünün ihlal edildiğinin kanıtıdır.

 

“Bununla birlikte 6112 Sayı Kanunda herhangi bir yetki verilmemiş olmasına rağmen, telefon ve twitter aracılığı ile ‘tebligat’ yapıldığı belirtilerek yayının durdurulmasının yine aynı vasıtalar ile bildirilmesi, idarenin keyfi davrandığını ve hukuk devleti ilkesinin keyfiliği önleyen tüm güvencelerinin de muhaliflere karşı ortadan kaldırıldığını g3östermektedir.

 

“Basın Konseyi olarak demokrasiye, halkın haber alma hakkına ve ifade özgürlüğüne inanan herkesin TELE 1 Televizyonu’na reva görülen bu uygulamaya karşı çıkıp ‘dur’ demesi gerektiğine inanıyoruz.”İlgili konular

kabaş

Basın Konseyi, gazeteci Sedef Kabaş'ın tahliye edilmesini istedi

1 yıl önce

Basın Konseyi, cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'ın tahliye talebinin reddedilmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Arkadaşımızın bir an önce tahliye edilmesini ve yargılamanın tutuksuz olarak yapılmasını talep ediyoruz." dedi....Devamını oku
tele 1

TELE 1 ekranı 5 gün süreyle kararıyor

2 yıl önce

RTÜK'ün TELE 1 kanalına verdiği 5 gün yayın durdurma kararının bu gece başlayacağı açıklandı....Devamını oku