Ekonomi

Temel Karamollaoğlu, memur zammı konusunda hükümeti topa tuttu

1 ay önce

zam

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Toplu Sözleşme görüşmelerinin ardından açıklanan zam oranları konusunda, "Memuru yine geçim derdiyle baş başa bıraktı" diyerek eleştirdi.

Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görüşmelerin hayal kırıklığıyla sonuçlandığı belirterek, şunları söyledi:

 

"Memurlar ile hükümet arasında gerçekleştirilen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri hayal kırıklığıyla sona erdi. Her zaman olduğu gibi “Memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz” diye süreci başlatan iktidar, memuru yine geçim derdiyle baş başa bıraktı.

 

İki yılın sonunda bile şimdiki yoksulluk rakamlarının altında kalacak maaşlarla memuru her geçen ay daha da yıkıcı hale gelen enflasyon girdabının içinde bırakan yetkililer, devletin asli unsuru olan memurların beklentilerini maalesef karşılayacak bir ücret artışı yapmamıştır.

 

Memur maaşlarında 2022 yılı için %5+7, 2023 yılı için ise %8+6 olmak üzere iki yılda toplam %26 oranında bir artış sağlanmıştır. Soruyorum; bu zamlar memurun bir önceki toplu sözleşmeden bu yana artan giderlerinden hangisini karşılamaya yetecek?

 

Kıyma %92, pirinç %50, sıvıyağ %94, süt ve makarna %37, deterjan %28 artmışken prompterlarda yazan cümleler işlerin yolunda gittiğini söylese de çarşı pazardaki rakamlar herkesin gözü önünde durmaktadır.

 

Enflasyondaki önlenemeyen artış herkesin malumu iken memura ikinci yılda %8+7 zam veren iktidarın Çalışma Bakanı, bu oranın Türkiye tarihindeki en yüksek oransal artış olduğunu söyledi.

 

Sayın Bakan AK Parti'nin kaşıkla zam verme alışkanlığından dolayı %8+7’lik zammı Türkiye tarihinde daha önce verilmemiş büyük bir oran olarak görüyor olabilir. Ama milletimiz ve memurlarımız geçmişi çok net olarak hatırlıyor.

 

Refah iktidarında Erbakan Hoca “Nereden bulacaksın?” diyenlere inat; memurlara önce %50, ardından da altı ayda ilave %25+20 zam yapmıştı. Yani toplamda %132!

 

Bilmelisiniz ki bu gerçek sizin oluşturmak istediğiniz algılardan daha sarih bir şekilde milletimizin hafızasında tazeliğini korumaktadır."İlgili konular

zam

Benzinin litresi pazartesi gece yarısından itibaren 44 kuruş zamlanacak

21 saat önce

Pazartesi gece yarısından geçerli olmak üzere benzinin litresinin 44 kuruş zamlanacağı öğrenildi....Devamını oku
gıda

Akaryakıt fiyatları gıdayı vurdu

4 gün önce

Benzinin litresi Ocak ayından bugüne yüzde 10.2 zamlanırken daha çok tarım ve ticari taşımacılıkta kullanılan ve önemli bir girdi maliyeti olan dizel ise aynı dönemde yüzde 23.5 zamlandı....Devamını oku