Ekonomi

Tereyağında ithalatçı ülke olduk, fiyatlara gelen zam şok etti

6 gün önce

tereyağı

Tereyağında üretim yetmeyip ithalatçı ülke olunca fiyatlara yüzde 55’i bulan zamlar tepki oluşturdu.

Ocak ayı itibarıyla fiyatlara yaklaşık yüzde 55 zam gelirken, 2020'nin son günlerinde bir kilo tereyağı 54 TL'ye alınabilirken bugün marketlerde aynı marka tereyağının etiketinde 84 TL yazıyor.

 

Bunun üzerinde ve altında rakamlar bulunsa da hemen her markada çok yüksek zam dikkat çekerken, bu fiyat artışının ardında ise Türkiye'nin tereyağında bile dışa bağımlı hale gelmesi yatıyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre 2020 yılının ilk 11 ayında Türkiye'de 71 bin ton tereyağı üretildi. Ancak üretim iç talebe yetmeyince aynı dönemde 8 bin ton ithalat yapıldı. Bunun için 31.6 milyon dolar ödenirken, ithal tereyağı genellikle yerli tereyağına karıştırılıyor ve yüzde 50'yi aşmadığı için menşei yerli yazmaya devam ediyor.

 

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Üretim yerine ithalatı seçen AKP nedeniyle, sofradaki her 8 kilo tereyağından 1 kilosu ithal. Hayvan ithal, yem hammaddeleri ithal. Tereyağında net ithalatçı konumdayız" dedi.

 İlgili konular

boşanma

Boşanma oranları bir önceki yıla göre yüzde 29 arttı

4 hafta önce

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun 2019 verilerine göre boşanma oranları bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında arttı....Devamını oku
limon

3,5 TL olan limon fiyatları, dalında 1,5 TL´ye kadar düştü

3 ay önce

Hasadın başladığı Eylül ayında kilosu 3,5 TL olan limon fiyatları, dalında 1,5 TL´ye kadar düşerken, Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, üreticinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini ifade etti....Devamını oku