Gündem

TGC'den sert açıklama: RTÜK'ün verdiği kararlar Anayasa’ya aykırıdır

3 ay önce

tgc

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, olağanüstü toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun TELE1 ve FOX TV'ye verdiği cezalar hakkında "RTÜK’ün verdiği kararlar gazetecilik mesleğine doğrudan müdahaledir ve Anayasa’ya aykırıdır" diye açıklama yaptı.

TGC'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"Gazeteci Sedef Kabaş'ın tutuklanmasının ardından RTÜK yaptığı toplantıda Tele1’e yüzde 5 para, Demokrasi Arenası programına 5 hafta yayın durdurma cezası vermiştir. Uğur Dündar’ın RTÜK Başkanı Şahin’i eleştirmesi nedeniyle de yüzde 3 idari para cezasına oyçokluğuyla hükmedilmiştir. FOX TV'ye ise ana haber sunucusu Selçuk Tepeli'nin açıklamaları nedeniyle yüzde 3 para cezası verilmiştir.

 

RTÜK’ün verdiği kararlar gazetecilik mesleğine doğrudan müdahaledir ve Anayasa’ya aykırıdır. Cezalar ölçüsüz ve orantısızdır. Bir kamu kurumu olan RTÜK'ün tarafsız olma sorumluluğu vardır. Kararları demokratik toplum düzeninin gerekleri ve ölçülülük ilkelerine uygun olmalıdır.

 

Anayasamız gereğince basın özgürlüğünün resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsadığını hatırlatıyoruz. RTÜK’ü kararlarında Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya ve tarafsız davranmaya çağırıyoruz.”İlgili konular

Hülya Avşar

15 Ocak gün özeti

4 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz....Devamını oku