Dünya

Tokayev'i konuk eden Putin: Kazakistan, uluslararası çetelerin kurbanı oldu

4 ay önce

tokayev

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'i konuk eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Kazakistan, abartısız olarak uluslararası çetelerin kurbanı oldu, bu kişiler ülke içindeki durumdan yararlanarak harekete geçti" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'i kabul etti. İkili görüşme öncesi Kazakistan’daki sokak protestolarına değinen Tokayev, "Şu anda soruşturma sürüyor, ilk sonuçlar ortaya çıkıyor. Maalesef çok sayıda kayıp var. Her olay ile ilgili soruşturma yürütülüyor, failler kamuoyuna açıklanacak, yargılanacak ve cezalandırılacak" dedi. Putin ise Kazakistan’daki olaylara ilişkin, "Kazakistan, abartısız olarak uluslararası çetelerin kurbanı oldu, bu kişiler ülke içindeki durumdan yararlanarak harekete geçti. Sizinle yeni yıldan önce görüşmüştük, olayların bu şekilde gelişeceğini gösteren herhangi bir şey yoktu. Fakat her şeye rağmen durum toparlandı" şeklinde konuştu.

 

İkili görüşmenin ardından Tokayev ile düzenlediği ortak basın toplantısına konuşan Putin, "Bu durumu ülkenin egemenliğine, bütünlüğüne ve istikrarına eşi görülmemiş bir meydan okuma olarak görüyoruz. Aslında Kazakistan, içeride ve dışarıda yıkıcı güçlerin doğrudan katılımıyla işlenen bir terör saldırılarıyla karşı karşıya kaldı" dedi. Cumhurbaşkanı Tokayev'in ülkede istikrarı sağlamak için elinden geleni yaptığını ifade eden Putin, "Kazakistan'da hayatın istikrarlı, sakin bir çizgiye döndüğünü görüyoruz. Toplum, ülkenin büyük ölçekli sorunları çözmek için liderlerini tamamen destekliyor ve Rusya olarak kendi payımızca Kazakistan Cumhurbaşkanı'nı desteklemek için her şeyi yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

Putin, Rusya ile Kazakistan arasında askeri ve teknik işbirliklerinin devam edeceğini belirterek, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) tarafından verilen destekle ülkede sükunetin sağlanmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

 İlgili konular

Putin ve Zelenski

Kremlin açıkladı: Putin ve Zelenski bir araya mı geliyor?

3 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin bugün Türkiye’ye gideceklerini belirterek, “Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemlidir” dedi....Devamını oku
putin

Putin’in en yakınındaki adamlarından Çubays, istifa sonrası Türkiye'de

3 ay önce

Ukrayna'ya saldıran Rusya'da ilk kez üst düzey bir istifa gerçekleşti. Kremlin'de Putin'in özel temsilcisi olarak görev yapan Anatoly Çubays görevinden istifa ettikten sonra İstanbul'a geldiği öğrenildi....Devamını oku