Kültür-Sanat

Tolkien’in Orta Dünya’ya dair yayınlanmamış makaleleri kitap oluyor

1 hafta önce

efendiyüzükler

“Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin yazarı JRR Tolkien’in kaleme aldığı ve Orta Dünya mitosunun bilinmeyenlerine dair detaylar içeren makaleler önümüzdeki yıl okurla buluşacak.

Meşhur üçleme yayınlandıktan sonra da Orta Dünya hakkında üretmeye devam eden JRR Tolkien’in daha önce yayınlanmamış bu makalelerinde elflerin orijininden reenkarnasyonlarına dair birçok detay yer alacak.

 

20. YÜZYILIN EN ÇOK OKUNAN ESERİ


“Yüzüklerin Efendisi söz konusu olduğunda dünya ikiye ayrılır derler: Okuyanlar ve okuyacak olanlar.” Böyle söylenir 20.yüzyılın en ikonik roman serisi hakkında. Ne var ki Tolkien’in –yarım bıraktığı çalışmalar yüzünden- üretkenliği ölümünden sonra da devam ettiğinden Orta Dünya’yı tam anlamıyla kavramak mümkün değil. Neyse ki imdadımıza yine Tolkien’in kendisi yetişiyor.


Ünlü yazarın “The Nature of Middle Earth” adıyla kitaplaştırılan hiç yayınlanmaış makaleleri gelecek yaz okunabilecek. Yayımcı HarperCollins, eserin duyurusunda kitabın okuyucularının ‘Silmarillion’, ‘Bitmemiş Öyküler’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ evrenine geri gideceğine söz verdi.

 

Tolkien Orta Dünya’nın girizgâhı olan ilk kitabı “Hobbit” 1937’de, “Yüzüklerin Efendisi” kitaplarını ise 1954 ve 1955’de yayınladı. The Nature of Middle Earth’ü yayına hazırlayan Chris Smith, yazarın bu kitaplardan sonra da Orta Dünya üzerinde çalışmaya devam ettiğini şu sözlerle ifade etti:

 

“Onun için Orta Dünya keşfedilmeyi bekleyen bir dünyaydı. Bu kitapta anlattıkları yarattığı eşsiz dünyayı daha iyi anlamak için çıktığı yolculuğu gözler önüne seriyor.”İlgili konular

gollum

Yüzüklerin Efendisi'nin Gollum'u canlı yayında Hobbit'i okudu

6 ay önce

Yüzüklerin Efendisi'nde Gollum'u canlandıran oyuncu Andy Serkis, Hobbit kitabını canlı yayında okuyarak 351 bin dolar bağış topladı....Devamını oku