Yaşam

Tonlarca süt çöpe gidecek

4 ay önce

süt

Ülke genelinde 24 Ocak'ta sanayi tesislerinde haftanın 3 günü elektrik kesintisi uygulanacağı için süt sanayicileri, mağdur olacaklarını belirtti.

Sanayiciler, "Üreticiden süt alabilmemiz için fabrikayı çalıştırmamız gerekir. Yetkililerin bu konuda duyarlılık gösterip süt fabrikalarını kesintinin dışında tutmasını bekliyoruz" dedi.

 

Ülke genelinde 24 Ocak'ta saat 00.00'dan itibaren organize sanayi bölgeleri ve dışındaki sanayi tesislerinde haftanın 3 günü elektrik kesintisi uygulanacağı bildirildi.

 

Sanayideki bu elektrik kesintileri, çiğ süt üreticisini vuracak. Çünkü çiftçiden günlük süt alarak işleyen süt fabrikaları, elektrik kesintisi uygulanacağı için sütü işleyemeyecek. Sütü işleyemeyecekleri için de üreticiden süt alamayacak.

 

Elektrik kesintisi ile fabrikalarda üretim dursa da, ineğin memesi kapatılamayacağı için üretici de sağıma devam edecek ve sağılan sütler boşa gidecek.

 

'SÜT FABRİKALARI KESİNTİNİN DIŞINDA TUTULSUN'

 

Dünya'dan Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre; süt sanayicileri, elektrik kesintisinde kendilerine pozitif ayrımcılık yapılmasını talep ederek şöyle konuştu:

 

"Üreticiden süt alabilmemiz için fabrikayı çalıştırmamız gerekir. Bu nedenle süt fabrikalarının bu kapsamın dışında tutulması binlerce süt üreticisi için büyük önem taşıyor. Yetkililerin bu konuda duyarlılık gösterip süt fabrikalarını kesintinin dışında tutmasını bekliyoruz."İlgili konular

Sebze ve meyve

Sebze ve meyveye ramazan öncesi yeni zam

1 ay önce

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, maliyet artışları nedeniyle sebze ve meyveye zam gelirken, şimdi de ramazan zamlarının geleceğini ifade etti....Devamını oku
Açlık sınırı

Açlık sınırı asgari ücreti yakaladı

3 ay önce

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi'nin (BİSAM) verilerine göre, 2022 Ocak'ta açlık sınırı 4 bin 131 liraya yükselerek asgari ücrete yetişti....Devamını oku