Ekonomi

TRT'den bir diziye ayda 8 milyon 800 bin TL

11 ay önce

Uyanış Büyük Selçuklu

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT'nin Uyanış Büyük Selçuklu dizisine bölüm başı 2 milyon 200 bin lira ödendiğini ifade etti.

Sayıştay’ın hazırladığı rapor doğrultusunda kurumları TBMM adına denetleyen KİT Komisyonu’nun muhalefet partilerine mensup üyeleri, TRT yönetiminin bu tutumunu komisyondan ve halktan bilgi kaçırdıkları gerekçesiyle eleştirdi.

 

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Atila Sertel, “TRT’de yönetim değişti ancak anlayış değişmedi. Kendilerini o makama atayan tek adamın emir ve talimatları doğrultusunda hareket eden TRT yönetimi denetim görevimizi yerine getirmek ve bilgilenmek amacıyla sorduğumuz sorulara yanıt vermekten kaçınıyor. Gelirlerinin (5 milyar 678 milyon) yaklaşık yüzde 80’ini halktan kesilen (bandrol ve elektrik) vergilerden elde eden TRT, muhtaç olduğu halka hesap vermekten kaçınıyor. Ancak az kaldı, en kısa zamanda bu ülkeye şeffaflığı ve demokrasiyi getireceğiz” dedi.

 

TRT yönetiminin son 5 yıldır dizilere ödediği paraları “ticari sır” gerekçesi ile açıklamadığını ifade eden Atila Sertel, çeşitli kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda TRT tarafından dizilere ödenen ücretlerin ikisini paylaştı.

 

Sertel, “Benim edindiğim bilgilere göre; TRT Uyanış Büyük Selçuklu dizisine bölüm başı 2 milyon 200 bin lira ödüyor. Bir ayda 8 milyon 800 bin TL eder. Eski parayla 8 trilyon 800 milyon lira. Yine Barbaroslar dizisine 1 milyondan fazla para ödendiği söyleniyor.

 

Sadece iki dizi için bir ayda 12 milyon liradan fazla para harcıyorsanız tasarruf bunun neresinde? TRT kendi parasını harcamıyor. Halkın parasını harcıyor. Dolayısıyla hem halkımızı, hem KİT komisyonuna hem de Meclis’e hesap vermek durumunda” diye konuştu.İlgili konular

z kuşağı

Z kuşağının tercihi açık ara CHP

10 ay önce

ORC Araştırma Z kuşağı olarak tanımlanan 17-25 yaş grubuna yönelik son seçim anketi sonuçlarını paylaştı....Devamını oku
CHP AKP

Partilerin bir yıllık oy değişiminde CHP'nin oyu arttı, AKP'nin eridi

10 ay önce

ORC Araştırma, siyasi partilerin son bir yıllık oy değişimlerine ilişkin seçim anketi sonuçlarını yayımladı....Devamını oku