Sağlık

TTB: Hastalarımız aşı sırası beklerken Covid-19'a yakalanıyor

3 hafta önce

ttb

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu’nun hazırladığı “Aile Hekimliğinde Pandemi Süreci Mart Nisan 2021 Anketi Sonuçları” kamuoyu ile paylaşıldı.

Raporda; mutasyonlu virüsün yayılımı endişe verici boyutta olduğu ve iki doz aşı olmalarına rağmen hastalanan aile hekimi sayısının yükseldiği belirtildi.

 

Türkiye’nin dört bir yanından bin 300’ün üzerinde aile hekimiyle yapılan anket çalışmasının sonuçlarını TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Emrah Kırımlı online açıklamada paylaştı.

 

Anket çalışmasına katılan aile hekimlerinin yüzde 76’sı mart ayı içerisinde vakaların arttığını söyledi. Nisan ayında ise korona vakalarının arttığını belirten aile hekimlerinin oranı yüzde 87’ye yükseldi.
Bu oranlara göre vaka artışının devam edeceği sonucunu çıkardıklarını belirten Kırımlı, “Bu sonuçlar var olan tedbirlere rağmen vaka artışının devam edeceğini gösteriyor” dedi.

 

Virüs aile hekimleri arasında da yayıldı


Anket çalışmasına göre aile hekimleri arasında hastalık görülme oranında da yükseliş yaşandı. Kırımlı, Eylül ayı sonuçlarına göre ASM’lerin yüzde 40’ı hastalanırken, bu oran aralık ayında yüzde 70’e, nisan ayında ise yüzde 76’ya yükseldi. Aile hekimlerinin yüzde 92’sinin ocak ve şubat aylarında iki doz korona virüsü aşısını olduğunu, iki doz aşı olmasına rağmen hastalanan aile hekimi sayısının yükseldiğini belirtti.

 İlgili konular

corona

DSÖ: 2021 daha ölümcül olacak

17 saat önce

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, 2021 yılının salgın açısından “çok daha ölümcül” geçeceğini söyledi....Devamını oku
aşı

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aşı açıklaması

1 gün önce

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 499 bin öğretmen ve okul çalışanı için Kovid-19 aşısı olma imkanı sağlandığını bildirdi....Devamını oku