Son Dakika

Tuna: ‘Öngöremediğimiz büyük bir sorunla uğraşıyoruz’

2 yıl önce

TAMER TUNA

Teknik direktör Tamer Tuna, futboldaki durum ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Fraport-TAV Antalyaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, coronavirüs salgını nedeniyle ertelenen liglerin tamamlanması gerektiğini belirterek, "Lig oynanmalı. Sıralama belirlenmeli. Böyle bir olayda alttaki takımların haksız rekabeti doğacak ya da planlamanın yanlışına düşecek, ekonomik bütçeleri daha da aşacak takımlar olabilir" dedi.

Teknik direktör Tamer Tuna, şu an dinlendiği Bodrum’daki evinin bahçesinde önemli açıklamalarda bulundu.

 

Kendimizi de eleştirmek istiyorum, bu ekonomik şartlarda çok yüklü ücretler kazandığımız bir dönem yaşıyorduk. Bu biraz daha aşağılara çekilmeli. Maaş indirimleri ya da kendi yapacağımız indirimler bundan sonra da devam edecek ücretlerin örneklerini oluşturmalı. Alınacak kararlar bir bütünlük içerisinde düşünülmeli. Başkanımızla konuştuk ama böyle bir talep olmadı. Fedakarlığı oynamadığımız bu dönemde herkesin de yapacağını biliyorum, yapmalılar da.

 

“UMARIM BU DÖNEMİ ATLATIP, SAĞLIKLI BİR ORTAMA KAVUŞURUZ”


Teknik direktör Tamer Tuna, FIFA’nın sezon sonu sona erecek futbolcu sözleşmelerinin ligler tamamlanana kadar uzatılması kararını ve ayrıca kulüp ile futbolcuların bir araya gelerek maaş indirimi veya ertelemesi konusunda anlaşmaları şeklindeki önerisini değerlendirdi.

 

Olağanüstü bir dönemden geçtiklerini ifade eden Tuna, “FIFA’nın aldığı karar tabii ki oyuncuları ve kulüpleri çok önemli şekilde ilgilendiriyor. Bundan önceki dönemde de kafa karıştırmıştı. Bunun sebebi de şu; 31 Mayıs’a kadar olan resmi sözleşmeler ve devamında oynanacak maçlarla alakalıydı ama hukuksal açıdan zaten bunu açıklamışlardı. Sezon bitene kadar resmi anlamda oyuncu sözleşmeleri devam edecekti. Ama asıl sorulacak soru şu; bütün takımlarda sözleşmesi sezon sonu bitecek oyuncular var. Bizde de 7 tane yabancı oyuncumuz bulunuyor. İki ligin arasında da, yani 2020-21 sezonu ve sonrasında bizim bu sezonu bitirdikten sonra başlayacak olan süreçte de çok kısa bir zaman olacak. Bu oyunculara yetecek mi? Kafalarındaki soru işaretleri tabii ki olacak. Bunu nasıl çözeceğimizle ilgili kulüplerin ve oyuncuların bir an önce bu sorunu halletmesi lazım. Çünkü teknik adamların en önemli olayı, oyuncularıyla olan iletişimidir. Bu konuların da sağlıklı bir ortamda çalışılması ve sorunsuz hale dönüştürülmesi gerekiyor. Biraz yorulacağız ama olağanüstü ve de farklı bir dönemden geçiyoruz. Umarım da bu dönemi atlatıp sağlıklı bir ortama kavuşuruz. Şu an mühim olan şey tamamen insanımızın sağlığı. Bundan sonraki süreçte de çözüme ulaşılacaktır” diye konuştu.

 

“FIFA AÇIKLAMA YAPTI AMA DAHA NET TAVIRLAR ALINMASI GEREKİYOR”

 

FIFA’nın yabancı oyuncularla ilgili yaptığı açıklamalar sonrası daha net tavırların alınması gerektiğine vurgu yapan Tamer Tuna, “Aileleri şu an burada olmayan yabancı oyuncularımız var. Doğal olarak da kontratlarını düşünüyorlar. Ama şu an herkesin sağlığına odaklandığını biliyorum. Oyuncularla da görüşüyoruz. Yabancı oyuncularla ilgili tüm soru işaretlerini ortadan kaldırmak için FIFA açıklama yaptı. Ama daha net tavırlar alarak, rakamsal açıdan da bunun matematiğinin bence belirlenmesi gerekiyor. Çünkü yayıncı kuruluş ve gelir gider tabloları gibi konular var. Kulüplerin de ekonomik yapısı ilerde daha da zorlanacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“YURT DIŞINDA KARDEŞLERİM VAR VE HER GÜN GÖRÜNTÜLÜ KONUŞARAK ORADA YAŞADIKLARI ZORLUKLARI BİLİYORUZ”


Corona virüs salgını nedeniyle uyarıları dikkate alarak evde kaldıklarını dile getiren teknik adam, yurt dışında yaşayan kardeşleriyle de her gün görüntülü konuştuğunu ifade ederek, şunları söyledi;

 

“Zamanımızın tabii ki büyük bölümünü evde geçiriyoruz. Çok ihtiyacımız olmadığı sürece dışarı çıkmıyoruz. Şu ana kadarki geçiş sürecinde kayıplarımız çok fazla ama Avrupa’yı görüyoruz, yaşananları görüyoruz. ABD’yi izliyoruz. Benim de yurt dışında kardeşlerim var. Orada yaşadıkları zorlukları biliyoruz ve her gün görüntülü konuşuyoruz. Şu anki ortam tabii ki iç açıcı değil. Şu an futbolu konuşurken bile ‘bu ortamda nasıl konuşabiliriz’ diye kendi kendimi sorguluyorum ama herkesin olağan yaşamında da bazı şeyleri içine çekip buna da devam etmesi gerekiyor.”

 

“EVDE, ÇOCUKLUĞUMDA YAZDIĞIM NOTLARI OKUYARAK ZAMAN GEÇİRİYORUM”


Fraport-TAV Antalyaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, evde nasıl zaman geçirdiğiyle ilgili soru üzerine de, çocukken yazdığı notları okuyup, hobileriyle ilgilendiğini belirterek, “Tabii ki ev hayatı kolay değil ama kendimizi daha çok sorgulayıp, dinlediğimiz, açıkçası benim de çocukluğumdan bu yana aldığım notlar, yaşadığım futbol sürecinde bazı özel yazılarım vardı. Bunları tekrar toplama zamanı bulabiliyorum geceleri. Bunlara odaklanıyorum. Özel alanlarımla ilgili bazı hobilerim vardı. Bunlarla ilgili aktivite yapıyorum. Antalya’da olduğum süreçte de o dönemde otelde kalıyordum ve otelde kalan oyuncularımız da vardı. Onlarla bir arada olma fırsatını daha çok bulduk. Çünkü çıkamıyorsunuz ve karantina altında bir alan vardı. Aileleriyle olan oyuncularımız bulunuyordu. Açıkçası hem sorgulama, hem de birbirimize olan bağımızı, bu teslimiyeti nasıl doğru yaşayabiliriz diye düşündüğümüz bir dönemdeyiz. Kendi adımıza öngörülemez bir geleceğimiz var şu anda. Bu hem ekonomik, hem ülkemizin sağlığı hem de insanlarımız anlamında. Ben şu anda, bugüne kadar geçen zamanı sorgulamak yerine, bundan önce nasıl yaşadığımı ve buna dair yazdığım notları okuyarak zaman geçiriyorum. Notlarıma baktığım zaman çocukluğum, oluşan şartların şikayetiyle geçmiş. İyi bir çocukluk yaşadım. Futbol adına iyi bir altyapı deneyimi edindim. Sosyal iletişim ve eğitimim adına çok iyi dönemler yaşadım. Belki bunun şu dönemde daha da faydası oldu” dedi.

 

“EVDEN ÇALIŞMA PROGRAMIMIZDA ÇOK EĞLENİYORLAR”

 

Son hafta oynadıkları Demir Grup Sivasspor maçı sonrası liglerin tatil edilişiyle birlikte “Oyuncuları nasıl koruyabiliriz” diye düşündüklerini dile getiren Tuna, “Tabi yazın bile tatile çıktıklarında, belirli bireysel oyuncularımızı koruma adına programlar verebiliyorduk; bu da doğaldır ama şu anki durum tamamen istisnai bir durum ve önümüzdeki süreci öngöremiyoruz. Antrenmanımızı, sürecini, döndüğümüzde oyuncularımızın seviyelerini, ligde verilecek arayı ve başlangıçta ne kadar zamanda bıraktığımız seviyeye ulaşmak için ihtiyacı belirlemek adına analiz etmemiz gereken bir dönem. Ama oyuncularımızla alakalı ekibimizle nasıl yapabiliriz diye görüştük. 1-2 haftalık periyotta Antalya’da kaldık. O süreçte bulunduğumuz durumu yönetebilme adına oyuncularla iletişimimizde, ailelerinden endişe eden oyuncularımız vardı. O dönem tedaviye gitmiş oyuncularımız da vardı; yurt dışından dönüşleriyle ilgili neler yaşayabiliriz diye konuşarak geçirdik. Sonra ekiple birlikte, oyuncularımızla birlikte eve kapandık. Bulunduğumuz alanlara, olanakları olan oyuncularımız vardı. Oyunculara ne tür materyallere sahip olduklarını sorduğumuzda, evlerinde aletlere sahip olanlar veya sitelerinde spor salonu olanlar, kapalı alanlara sahip oyuncularımız vardı. Aslında tesisleri bireyselleştirerek evlerine taşıma ihtiyacı hissettik. Sonrasında oyuncularımızla bir arada, uzaklaşmadan, iyi bir duyguyla bıraktığımız bir takımı koruyarak, içlerindeki endişeyi azaltarak nasıl devam ederiz diye her gün düşündük. Sürecin uzayacağını, bu sürecin nisan, mayıs hatta hazirana kadar uzayabileceğini gördükten sonra oyuncuları şu an 3 günde bir çalışacak şekilde programladık. Eğlenceli, birbirini gördüklerini, dokunamasalar da hissettikleri bu ortamı yarattık. Çok eğleniyorlar, bu konuda iyiler. Bu açıkçası antrenman tabii ki ama şu anki pozisyonda hiçbir şekilde döndüklerinde bıraktığımız noktada olamayacaklar ve ihtiyaç duyduğumuz bir zamanımız da olacak.

 

Bu hem oyuncularımızın aktif kalmaları adına çok verimli oldu ve çok da hoşlarına gitti. Her gün yapsak şikayet etmeyecekleri bir çalışma programı oldu. Sonradan bu yolu izleyen çok takım oldu. Benim hoşuma gitti. Ekstra çalışan oyuncularımız tabii ki var. Bulundukları alanlarda koşabildikleri, çalışabildikleri, bisiklete bindikleri alanlar da mevcut olanlar var. Bunlarla da bireysel görüşürüz. Korumaya çalışıyoruz ama süreç kestirilebilir bir süreç değil. Umarım ki federasyonumuzun, başkanımızın söylediği gibi; haziran ayında seyircili ya da seyircisiz oynama düşünceleri var. İşimiz bu, hayatımız bu. Biz de oynamak istiyoruz ama şu anki durumda bu ortam sağlıklı bir duruma gelmeden de oynamanın sorgulaması içindeyiz. Umarım ki sağlıklı bir ortam olur. Çünkü insan sağlığından öte hiçbir şey yok. Onların sağlıklı yapıları bize hizmet ediyor. Biz onlardan kazanıyoruz. Onlara da bu coşkuyu ve hisleri yaşatmak güzel. Umarım aynı his ve coşkuyla taraftarımızla, tüm halkın izlediği ve statlara gelebildiği sağlıklı bir otama bir an önce kavuşuruz” şeklinde konuştu.

İlgili konular

rizespor

Rizespor-Antalyaspor maçı, yoğun kar yağışı nedeniyle yarıda kaldı

6 ay önce

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Çaykur Didi Stadyumu'nda oynanan Çaykur Rizespor - Fraport TAV Antalyaspor karşılaşması, 23. dakikasında etkisini arttıran yoğun kar yağışı nedeniyle yarıda kaldı....Devamını oku