Dünya

Tunus Cumhurbaşkanı Said: Kimseyi siyasi kimliği nedeniyle tutuklamadık

1 ay önce

Tunus Cumhurbaşkanı Said

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yönetime yönelik suçlamaları yalanlayarak "Kimseyi siyasi kimliği nedeniyle tutuklamadık." dedi.

Tunus Cumhurbaşkanlığının Facebook hesabından yapılan açıklamaya göre Said, İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin'i başkentteki Kartaca Sarayı'nda kabul etti.

 

Ülkedeki muhalefet partilerini peş peşe krizler yaratmakla suçlayan Said, "Tunus'ta özgürlükler ile insan haklarının ihlal edildiğini söylüyorlar, hiç utanmıyorlar mı? Kimseyi siyasi kimliği nedeniyle tutuklamadık." diye konuştu.

 

Ülkesinde insan hakları ihlallerinin yaşanmayacağını dile getiren Said, "Anayasa askıya alınmadı, Anayasanın belirlediği istisnai tedbirlere başvuruldu." dedi.

 

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz'da Meclisin çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinin ardından 22 Eylül'de yeni bir kanun hükmünde kararname yayımlamıştı.

 

Bu kararnamede Cumhurbaşkanı'nın yasama ve yürütme yetkisi genişletilmiş, ayrıca yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon da feshedilmişti.

 

Said'in aldığı kararlar ülkede bir “istisnai durum” oluşmasına yol açmıştı.

 

Tunuslu aktivistler ise yönetimi, Cumhurbaşkanı Said'in 25 Temmuz kararlarına karşı protestoları engellemek amacıyla ifade özgürlüğü ve insan hakları konularında birtakım kısıtlamalara başvurmakla suçluyor.İlgili konular

Savcı

Yargıda kriz: Savcı tutuklama istedi; hakim sürüldü

1 hafta önce

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde, yasal olmamasına rağmen tutuklama isteyen savcı hakkında meslek içi eğitim görmesini talep eden hakim sürüldü....Devamını oku
Karamollaoğlu Gül

Karamollaoğlu'ndan Gül'e adaylık ziyareti mi?

1 ay önce

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin iktidara yakın gazeteciler tarafından adaylık teklifi götüreceğine yönelik iddialara cevap verdi....Devamını oku