İnsan Hakları

Türk öğretmenleri kaçıranlara yardım eden istihbarat başkanına dava

1 ay önce

kosova

Kosova Özel Savcılığı, Mart 2018’de Türk öğretmenlerinin zor kullanılarak kaçırılması ve ardından Türkiye’ye gönderilmesiyle ilgili üç bürokrat hakkında iddianame hazırladı.

Balkan Insgiht muhabirine konuşan savcılık, iddianamede önemin istihbarat başkanı Driton Gashi, Vatandaşlık ve İltica Dairesi Başkanı Valon Krasniçi ve Yabancılar Şubesi Başkan Rahman Süleymani hakkında suçlamaların yer aldığını söylerken, iddianamede Gashi ve Krasniçi ‘görev ve yetkisini kötüye kullanmak’ ile suçlandı.

 

Süleymani hakkında buna ilaveten ‘yasa dışı yollarla kişiyi özgürlükten yoksun bırakma’ suçlaması yöneltildi.

 

Hakkındaki suçlamadan haberdar olmadığını söyleyen Süleymani, Balkan Insight muhabirine, sınır dışı etme sürecinde yasal sınırda kaldığını savundu. Süleymani, ‘’Benim çalıştığım kurum zincirin son halkası. Mahkemede yüzleşeceğiz.’’ dedi.

 

29 Mart 2018 sabahı Kosova’daki Mehmet Akif Kolejleri bünyesinde çalışan idareci ve öğretmenler, yolda zorla indirilerek ya da okul bahçesinde öğrencilerin gözü önünde alınarak Priştine havaalanına götürülmüş, MİT’e ait uçakla Türkiye’ye gönderilmişti.

 

Ülkede yoğun tartışmalara neden olan olaydan hemen sonra, İstihbarat Başkanı Driton Gashi görevden alınmıştı.

 

Kosova Parlamentosu’nca kurulan araştırma komisyonu, Şubat 2019’da yayımladığı raporda, sınır dışı etme sırasında 31 yasa ve prosedür ihlalinin meydana geldiği tespit edilirken, raporu yazan komisyon üyeleri, olayın arkasındaki isim olarak eski cumhurbaşkanı Haşim Taçi’yi işaret etti.


Zor kullanılarak ve yasalar çiğnenerek Türkiye’ye gönderilen öğretmenler, halen terör suçundan çeşitli cezalara çaptırıldı ve halen cezaevinde bulunuyor.İlgili konular

dışişleri

Türkiye'den, Kosova'nın Kudüs kararına tepki

4 hafta önce

Dışişleri Bakanlığı, Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açma kararını, 'son derece talihsiz karar' ifadeleriyle kınadı. Kosovalı liderlere, sorumsuz ve hukuk dışı adımdan vazgeçmeleri çağrısında bulunuldu....Devamını oku
erdoğan

Erdoğan ve Soylu’nun yetkileri artırılıyor

3 ay önce

AKP, 45 milletvekilinin imzasıyla “Kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesine ilişkin kanun teklifi”ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklifin içeriğinde Cumhurbaşkanı ile İçişleri Bakanı’na tanınan yetkilerin artırılması da isteniyor....Devamını oku