Yaşam

Türk vatandaşlığına geçişte 'Merkez Bankası' detayı

1 yıl önce

Türk vatandaşlığı

Yabancıların, Türk vatandaşlığı kazanabilme şartları yeniden düzenlenirken, belirlenen döviz tutarları bankalara, bankalarca da Merkez Bankasına satılacak.

Satım sonucu elde edilen tutar, TL mevduat ve TL cinsinden devlet borçlanma araçlarında 3 yıl tutulacak.

 

Önceki uygulamada döviz karşılığı ya da karşılığı TL olarak belirlenen Türk vatandaşlığına hak kazanma uygulamasında, tutarın karşılığının TL olarak belirlenmesi sona erdirildi.

 

Tutarların parasal miktar ve şartlarında değişiklik yapılmadı. Karara eklenen hüküm uyarınca, söz konusu kapsam ve tutarlarda yatırım şartlarının sağlanıp sağlanmadığının tespitinde uygulanacak esaslar, tespiti yapan kurumlarca belirlenecek.

 

YENİ ŞARTLAR RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

 

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre; yabancıya ev satışından elde edilecek döviz cinsi tutar bir banka aracılığıyla Merkez Bankası'na satılıp TL'ye dönüştürülecek. Yabancıların yatırım için bankada tutma zorunluluğunda olduğu miktar da yine TL'ye çevrilecek. Belirli süreli yatırım, gayrimenkul alımı ve menkul kıymetin bankalarda belli süreler tutulması karşılığında Türk vatandaşlığına hak kazanılması uygulamasında yatırım tutarı Döviz cinsi üzerinden belirlenecek.

 

DOLAR KARŞILIĞI BAŞKA DÖVİZ

 

Yeni düzenlemeye göre; vatandaşlık kazanmak için gerekli minimum Amerikan Doları tutarlar 'Dolar karşılığı başka döviz' olarak tanımlandı. Bu düzenlemeye göre dolar tutarındaki başka döviz ile kabul edilecek.

 

Belirli süreli yatırım, gayrimenkul alımı ve menkul kıymetin bankalarda belli süreler tutulması karşılığında Türk vatandaşlığına hak kazanılması uygulamasında yatırım tutarı Döviz cinsi üzerinden belirlenecek.

 

YATIRIMLAR KURUMLARCA TESPİT EDİLECEK

 

Karara eklenen hüküm uyarınca, söz konusu kapsam ve tutarlarda yatırım şartlarının sağlanıp sağlanmadığının tespitinde uygulanacak esaslar, tespiti yapan kurumlarca belirlenecek.İlgili konular

oligark

İngiliz The Times: 20’den fazla Rus oligark Türk vatandaşlığı aldı

1 yıl önce

Abramoviç'in Moskova ile Kiev arasında gizli görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıktı....Devamını oku
Doğal gaz

Doğal gaz açma kapama bedeline zam

1 yıl önce

Doğal gaz bağlantı ve hizmet bedellerine 2022 zamları geldi....Devamını oku