Gündem

Türkan Şoray: Ada'yı sinemaya uyarlamayı ben önermiştim

2 yıl önce

türkan

Türk sinemasının unutulmaz aktristlerinden Türkan Şoray, Peride Celal’in Ada öyküsünün sinemaya uyarlanmasını kendisinin önerdiğini söyledi. Şoray, Süreyya Duru’nun yönettiği filmde Rutkay Aziz’le başrolleri paylaşmıştı.

Varlık dergisine konuşan Şoray, edebiyatın sinemaya yansıması hakkında değerlendirmelerde bulunurken, “Sinema edebi kağıtların görselliğe dökülmüş halidir” dedi.

 

Sinemanın edebiyattan çok yararlandığını ve birçok klasik romanın filme çekildiğini hatırlatan Şoray, “İlk ‘Çalıkuşu’nda (1966) oynamak benim için bir gururdu. Peride Celal’in ‘Ada’sını da (1988) ben önermiştim yine” dedi.

 

Şoray ayrıca, canlandırdığı karakterlerin acılarını hissetmeden doğru bir performans sergilemeyeceğini belirterek, “İçim cız etmeden oynayamıyorum. Bu nedenle konsantrasyon dönemi geçiriyorum” dedi.

 İlgili konular

Bakan Akar

Bakan Akar ve komutanlar Yunanistan sınırında

1 yıl önce

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Yunanistan sınırındaki birliklerde denetlemelerde bulunmak üzere Edirne’ye gitti....Devamını oku