Gündem

"Türkiye eninde sonunda demokratik çözüm ve barış çizgisine evrilecektir"

2 yıl önce

"Türkiye eninde sonunda demokratik çözüm ve barış çizgisine evrilecektir"

HDP Eş Genel Başkanı, "Türkiye eninde sonunda demokratik çözüm ve barış çizgisine mutlaka evirilecektir. Başka bir çıkış yolu olmadığını hepimiz biliyoruz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı, "Türkiye eninde sonunda demokratik çözüm ve barış çizgisine mutlaka evirilecektir. Başka bir çıkış yolu olmadığını hepimiz biliyoruz" dedi.
 
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TBMM’de partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.
 
Buldan, cezaevlerindeki bazı mahkûmların gerçekleştirdiği açlık grevlerinin, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla 2 gün önce sona erdiğini söyledi. Buldan, açlık grevlerinin daha fazla can kaybı yaşanmadan tamamlanmasının demokratik kamuoyunu umutlandıran bir gelişme olduğunu kaydetti.
 
HDP Başkanı, “Artık şunu herkes bilmelidir ki; halkların taleplerine asla karşı durulamaz. Halklar da şunu iyi bilmektedir; direnmek yaşanmaktır, yaşanmak direnmektir” ifadelerini kullandı.
 
Buldan, Türkiye merkezli bölgesel sorunların çözülmesi imkânının, diyalog kurularak ortaya çıkacağını belirterek, şunları söyledi:
 
“Bu anlamda gerekli adımların atılması, hükümet ve devlet başta olmak üzere tüm siyaset kurumunun, parlamentonun ve demokratik kamuoyunun önünde önemli bir görev ve sorumluluk olarak durmaktadır. Tek adama dayanan baskıcı yönetim anlayışıyla, demokratik toplum iradesini yok sayan zihniyetle, güvenlikçi politikalarla, hukuk dışılıkla, ülkenin yönetilemeyeceği demokratik talebin bastırılamayacağı görülmelidir. Tüm sorunların çözümü, ancak ve ancak demokratik siyasetle, diyalog ve demokratik müzakereyle, toplumsal uzlaşıyla mümkündür. Türkiye eninde sonunda demokratik çözüm ve barış çizgisine mutlaka evirilecektir. Başka bir çıkış yolu olmadığını hepimiz biliyoruz. Hükümet de bunun farkındadır.”


İlgili konular

demirtaş

Demirtaş'tan HDP mitingi için çağrı: Farz edin ki ben de oradayım

2 gün önce

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin cumartesi günü Diyarbakır'da yapacağı miting için çağrı yaparken, "Farz edin ki ben de oradayım" dedi....Devamını oku
ermenistan

Türkiye-Ermenistan zirvesi için sıcak açıklamalar gelmeye başladı

1 hafta önce

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ermenistan Türkiye ile diplomatik ilişkiler kurmayı, diyalog sonucunda sınırı açmayı öngörüyor" ifadesine yer verildi....Devamını oku