Yaşam

Türkiye güzeli Sakaoğlu’nun mirası 296 itfaiyeciye paylaştırılacak

2 hafta önce

Sakaoğlu

18 yıl önce vefat eden, 1936 Türkiye güzeli Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun, kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi'ne bıraktığı miras kararını Yargıtay onadı.

25 milyon lira 296 itfaiyeciye paylaştırılacak.

 

İstanbul Fatih'te 17 Aralık 2003'te 94 yaşında hayatını kaybeden Sakaoğlu, tüm mirasını 3 ve 91 yaşındayken kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi ekiplerine bağışlamıştı.

 

7 yıl ABD'de yaşayan Sakaoğlu'nun hiç çocuğu olmamıştı. Ancak kardeşi Selahattin İzmirli ile dört yeğeni vasiyetnamesinin iptali için dava açarken, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi 2018'de Fatih İtfaiyesi çalışanlarının lehine karar verdi.

 

Davanın Yargıtay'da yapılan temyiz incelemesi de tamamlanınca mahkemenin kararı onanırken, Sakaoğlu'nun mirası faiziyle birlikte 37 milyon lira tutuyor.

 

Bu miktarın 12 milyonu anapara, 25 milyonu ise biriken faiz. Vasiyete ve mahkemenin kararına göre anaparaya dokunulamazken, faizi hayatta kalan 296 itfaiyeciye pay edilecek.

 

Bu itfaiyeciler hayatta oldukları sürece paranın faizini alabilecek. Öldükten sonra para itfaiyecilerin mirasçılarına geçmeyecek ve devlet hazinesine kalacak.İlgili konular

kavga

Aksaray'da aile arası miras kavgası : 1 ölü, 6 yaralı

2 hafta önce

Aksaray'da, miras sebebiyle aile arasında çıkan kavgada Döndü Ç. (45), kayınpederi Cemal Ç.'nin (89) rastgele salladığı bıçağın göğsüne saplanması sonucu can verdi. Olayda Cemal Ç. ile 2 oğlu, 2 torunu ve 1 kızı da sopa ve bıçak darbeleriyle yara aldı....Devamını oku
adam

Evladından kalan tek mirası çalındı

10 ay önce

Adana’da kuryelik yapan Mustafa Gök, 2 yıl önce trafik kazasında ölen oğlundan kalan parayla aldığı motosikleti çalınınca işinden oldu. Hırsızlara seslenen Gök, “Oğlumdan bir mirastı motosiklet bana. Zoruma gidiyor. İnsansanız, merhametliyseniz getirip benim motosikletimi kapının önüne koyun” dedi....Devamını oku