Ekonomi

Türkiye, kara para aklama ile mücadele konusunda 'gri liste'ye alındı

1 ay önce

kara para

Fransa'nın başkenti Paris'te üç günlük toplantıları sona eren Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye'yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda 'yeterince çaba göstermeyen' ülkelerin bulunduğu 'gri liste'ye alındığını açıkladı.

EuronewsTürkçe'de yer alan habere göre; izlemeye alınan ülkelerin sayısının artırıldığını belirten FATF Başkanı Marcus Pleyer, Pandora belgelerinde de kara para aklamaya ilişkin bilgilerin yer aldığı, bununla sıkı mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.


Yapılan incelemelerde Botswana ve Mauritis listeden çıkartılırken Ürdün, Mali ve Türkiye ise gri listeye dahil edildi.

 

Kara propaganda ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye'nin ilerleme kaydettiğini belirten Pleyer, ancak hala ciddi sorunların bulunduğunu ifade etti. Pleyer, Türkiye'nin bu konuda taahhütlerde bulunduğunu ancak bunları somut eyleme dönüştürmesi gerektiğini dile getirdi.

 İlgili konular

Kara Para

Financial Times: Kara para aklamada Türkiye ‘gri liste’ye alınacak

1 ay önce

Financial Times, Türkiye’nin, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için ‘gri liste’ye alınacağını bildirdi....Devamını oku