İnsan Hakları

Türkiye’de cezaevinde 2 bin 371 yüksek lisans mezunu, 460 doktoralı mahpus

6 gün önce

cezaevi

Türkiye hapishanelerinde lisansüstü eğitimini tamamlamış 3 bine yakın mahpus var.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 449 doktoralı öğretim üyesi bulunurken, Türkiye’deki hapishanelerde 460 doktoralı mahpus bulunuyor.

 

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün (CTE) açıkladığı Eylül ayı verilerine göre, Türkiye’deki hapishanelerde toplam 460 doktoralı mahpus bulunması dikkatlerden kaçmadı.

 

Doktoralı mahpusların çoğunluğunu erkekler oluştursa da bunlardan 6’sı doktoralı kadın mahpus. Ayrıca hapishanelerde doktoralı mahpusların yanı sıra toplamda 2 bin 371 yüksek lisans mezunu mahpus da var.

 

Lisansüstü eğitimini tamamlamış olan 3 bine yakın mahpus, Türkiye’de kapatılmanın bir başka evresi olan akademik kapatılmanın ulaştığı boyutu gösterirken, bir diğer deyişle, Boğaziçi Üniversitesi’nde 449 doktoralı öğretim üyesi bulunuyor.

 

Hükümlü ve tutukluların hapishaneye girişte beyan ettikleri mezuniyet durumuna göre hazırlanan bu veriler, akademik olarak kapatılmanın arttığını da işaret ediyor. 

 

Öte yandan, CTE’nin Eylül ayı verilerine göre, doktora ve yüksek lisans mezunu mahpusların yanı sıra hapishanelerde toplam 27 bin 515 üniversite mezunu mahpus da bulunuyor.

 

27 bin üniversite mezunu mahpus var


Akademik dönemin yeni yeni başladığı şu günlerde “dışarı”da üniversiteyi yeni kazanmış öğrenciler barınma sorunu yaşarken, “içeri”de 27 bin üniversite mezunu mahpus ise eğitime özgürce ulaşamama sorunu yaşıyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı verilerine göre, Türkiye’deki hapishanelerde üniversite mezunu sadece hükümlü mahpus sayısı 20 bin civarında. Bu sayıya tutuklu mahpuslarda eklendiğinde ortaya çıkan tablo endişe verici boyutlara ulaşıyor.

 

Diğer taraftan, grafikte yer alan veriler incelendiğinde, 2012 yılından 2019 yılına kadar ki sekiz yıllık süreç içerisinde üniversite mezunu mahpus sayısında ciddi bir artışın yaşandığı göze çarpıyor.

 

2012 yılında üniversite mezunu hükümlü sayısı 4 bin civarında iken, 2019 yılına gelindiğinde bu sayı beş kat artarak 20 binlere ulaşıyor. Tablodan çıkan sonuca göre ya son yıllarda üniversite mezunları daha fazla suç işlemeye başladı ya da üniversiteliler farklı/siyasi gerekçelerle giderek daha fazla tutuklanıyor.İlgili konular

genç işsizler

Genç işsizlik oranı yüzde 40.5'e yükseldi

8 ay önce

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verisini değerlendiren Genç İşsizler Platformu, geniş tanımlı genç işsizlik oranının yüzde 40,5’e ulaştığını belirtti....Devamını oku