Sağlık

Türkiye'de satışı olmayan koronavirüs ilacı karaborsada

1 hafta önce

koronavirüs

CHP Covid-19 Danışma Kurulu’nun raporunda, Türkiye’de satışı olmayan korona ilacı Molnupiravir’in yurda kaçak yollarla girdiği tespit edilirken, 250 euro ödeyenler ilacı yasadışı temin ediyor.

Koronavirüs salgınında Omicron varyantıyla artan günlük vaka sayıları, CHP’yi de harekete geçirdi.

 

Partinin, salgının başında kurduğu Covid-19 Danışma Kurulu, iki haftada bir toplanıp durum değerlendirme raporu hazırlayacak.

 

Raporlar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da sunulacak.

 

Kurulun ilk raporu ise karaborsa ilaçlara dikkat çekildi.

 

CHP Danışma Kurulu’nun raporunda “Molnupiravir isimli ilacın kaçak yollardan temin edildiği ve 250 euro'ya satıldığı bilinmektedir” denildi.

 

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, Kurul, ilaçların kaçak yollardan gelmesinin engellenmesi gerektiğini belirtti.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, riskli gruplarda kullanılmak üzere geliştirilen ve dünyada kullanıma giren “yeni” ilaçların Türkiye’de de riskli grupların ücretsiz kullanımına sunulması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

 

"Bu ilaçlar kaçak yollarla ülkemize sokuluyor. Karaborsada 250 euro'ya alıcı buluyor. Burada ilaç güvenliği sorunu ortaya çıkıyor. Gerçek olup olmadıkları denetlenemiyor. Diğer taraftan ihtiyacı olanların ulaşamadığı ilaca, ihtiyacı olmasa bile parası olanların ulaşabilmesi söz konusu."İlgili konular

Metro hattı

6 CHP'li belediyeden geçen Metro hattı Cumhurbaşkanlığı'ndan onay bekliyor

3 saat önce

CHP’li 6 ilçenin tam göbeğinden geçen ve milyonlarca kişinin yararlanacağı Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP metro hattı, Cumhurbaşkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan 1 yıldır imza bekliyor....Devamını oku
metro

CHP'li belediyeler cezalandırılıyor: O ilde de metro yapımına onay çıkmadı

2 gün önce

Adana'da şu an tek hat üzerinde olan ve kent ulaşımını karşılamada yetersiz kalan metronun 2. Etabı için CHP'li Büyükşehir belediye Başkanı Zeydan Karalar ve ekibi projeyi hazırladı....Devamını oku