Ekonomi

Türkiye'deki gelirin, en zengin "yüzde 10"a aktığına yüzde 67'lik onay

1 ay önce

OECD

OECD’nin son raporuna göre, ülkenin gelirinin en zengin yüzde 10’a aktığını düşünen ülke Macaristan'dan sonra Türkiye oldu.

OECD'nin son gelir eşitsizliği raporuna göre Türkiye'de vatandaşların eşitsizlik algısı en yüksek seviyede.

 

Türkiye vatandaşlarının yüzde 67'si, “Ülkenin toplam gelirinin büyük bölümü en zengin yüzde 10'a akıyor” derken, Türkiye bu oranla tüm OECD ülkeleri içinde ilk sırada yer alıyor.

 

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre; OECD ortalaması yüzde 52 olurken, ülkesindeki toplam gelirin en zengin yüzde 10'luk kesime aktığını en az düşünenler, yüzde 36 ile Danimarkalılar. OECD'nin 18 Kasım'da yayınladığı raporda tüm dünyada gelir eşitsizliklerinin pandemi sürecinde daha da arttığı belirtiliyor.

 

Raporda ülke vatandaşlarının bu derin gelir eşitsizliğini nasıl algıladığı üzerinde duruluyor. OECD raporda Türkiye'nin hem gelir eşitsizliğinin çok yoğun olduğu, hem de vatandaşlarının bu konudaki endişeyi derinden hissettiği ülke olduğunun altını çiziyor.

 

OECD üyesi ülkelerde yaşayan 5 kişiden 4'ü ülkesindeki gelir eşitsizliğinin çok yüksek oranda olduğunu düşünüyor. Türkiye, gelir eşitsizliğinin en yoğun olduğu ülkeler içinde Macaristan'dan sonra vatandaşları var olan gelir eşitsizliğinden en çok endişe duyan ülke.

 

'EŞİTSİZLİĞİ AZALTMAK HÜKÜMETLERİN GÖREVİ'

 

Araştırmaya göre OECD üyesi ülkelerin vatandaşları gelir eşitsizliklerini azaltmanın hükümetlerin görevi olduğu konusunda hemfikir. Gelir dağılımının düzeltilmesi için vergi ve yardımların kullanılması gerektiği düşünülüyor ancak bu noktada yardımların etkin bir şekilde doğru kişilere yönlendirilmesinin önemi vurgulanıyor.İlgili konular

anket

Vatandaş, İktidarın ekonomiyi toparlayacağına inanmıyor

3 hafta önce

Erdoğan’ın duyurmuş olduğu Kur Korumalı Vadeli Mevduat Sistemi kamuoyunda yüzde 83,3 oranında bilinirliliğe sahip olmasına rağmen, yatırımcıların büyük çoğunluğu tasarruflarını dolardan yana kullanma eğiliminde....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Son 20 yılda eğitimin tüm alanlarında bir iyileşme gerçekleştirdik

1 ay önce

Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "Türkiye'de Eğitimin 20 Yılı: 2000-2019" kitabına takdim yazısı yazdı....Devamını oku