Gündem

Türkiye'den KKTC'ye 100 bin doz Covid-19 aşısı hibe edildi

3 hafta önce

ası

Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 100 bin doz Koronavires (Covid-19) aşısı hibe kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, sağlık alanında hibe yapılmasına dair mutabakat zaptı Resmi Gazete’de yayımlandı.


Mutabakat zaptında, "Türk tarafı aşağıdaki malzemeleri KKTC’ye hibe edecektir: 100 bin doz Covid19 aşısı" ifadesi yer aldı.

 

Metinde, "İşbu hibe Türk tarafından KKTC tarafına yönelik bir dostluk ve iyi niyet jesti olarak gerçekleştirilmektedir" denildi.

 

Ayrıca şu tespitler yapıldı: "Hibe edilen tıbbi malzeme teslimatın ardından KKTC tarafına ait olacak ve KKTC tarafından sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi çalışmalarında kullanılacaktır. Söz konusu tıbbi malzeme taraflar arasında bilahare belirlenecek usul ile teslim edilecektir."

 

Aşıların karar yayımlanmadan önce KKTC’ye gönderildiği medyaya yansımıştı.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan mutabakat zaptının imza bölümündeki tarihin "… Mart 2021" şeklinde boş bırakılması dikkat çekti.İlgili konular

65 yaş

İçişleri'nden '65 yaş üstü ve 18 yaş altı' kararı

16 saat önce

İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Buna göre, 65 yaş ve üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar için yeni bir karar alındı....Devamını oku
aşı

Japon bilim insanlarından Pfizer-BioNTech açıklaması

3 gün önce

Japon bilim insanlarının yaptığı çalışma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Pfizer-BioNTech aşısının çeşitli koronavirüs mutasyonlarına karşı antikor geliştirdiğini ortaya koydu....Devamını oku