Gündem

"Türkiye'nin yüzde 17'si korunan alan olacak"

2 yıl önce

"Türkiye'nin yüzde 17'si korunan alan olacak"


Türkiye ve içinde bulunduğu bölgenin ekosistem bütünlüğü ile biyolojik çeşitliliğinin korunması amacıyla korunan alanlar, 2023 yılına kadar ülke yüzölçümünün yüzde 17'sine ulaştırılacak.
  
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler (BM) Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinde Hükümetlerarası Bilim Politikası Platformu'nun yayınladığı son rapora göre gelecekte küresel anlamda 1 milyondan fazla türün yok olma tehlikesi altında olduğunu söyledi.
 
Aynı araştırmaya göre geçen on yılda Avrupa'daki kara türleri nüfusunun yüzde 42 azaldığını aktaran Kurum, aşırı avlanma nedeniyle dünyanın en kalabalık bölgesi olan Asya-Pasifik'te kullanılabilir balık stoklarının da sıfıra inebileceğini belirtti.
 
Kurum, Afrika'da 305 bin 7754 kilometreden fazla arazinin doğal kaynakların aşırı kullanımı, erozyon, tuzlanma ve kirlilik nedeniyle bozulduğunu dile getirdi.


İlgili konular

imamoğlu

İmamoğlu: Utanacağımız ve utanılacak açıklamalar yapmasınlar

1 yıl önce

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 'Kanal İstanbul' açıklamasına tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Lütfen böyle utanacağımız ve utanılacak açıklamalar yapmasınlar. İstanbul’un öncelikleri ile ilgili konuşalım. Birinci sıra depremdir. Ne yazık ki, artık ikinci sıra kuraklıktır” diye konuştu....Devamını oku