Dünya

Türkmenistan'da babadan oğula geçen 'iktidar'

1 yıl önce

Berdimuhamedov

Türkmenistan'daki erken seçimleri, ülkeyi 15 yıldır yöneten Gurbangulu Berdimuhamedov'un 40 yaşındaki oğlu Serdar Berdimuhamedov'un kazandığı açıklandı.

Doğalgaz zengini Türkmenistan'da düzenlenen erken seçimleri, Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'un bir süredir yerine 'hazırladığı' oğlu Serdar Berdimuhamedov'un kazandığı açıklandı.

 

Merkez Seçim Komisyonu, başbakan yardımcılığı görevini yürüten 40 yaşındaki Serdar Berdimuhamedov'un seçimleri yüzde 73 oranında oyla kazandığını duyurdu.


Seçimlere, birçoğu pek tanınmayan sekiz başka aday da katıldı. Türkmenistan'da devlet başkanı, yedi yıllığına seçiliyor.

 

Türkmenistan'ı 15 yıldır yöneten 64 yaşındaki Gurbangulu Berdimuhamedov, şubat ayında erken seçim kararı aldığını açıklamıştı. Berdimuhamedov, seçimlerde aday olmayacağını ve 'genç neslin başa geçmesinin önünü açmak istediğini' söylemişti. Kısa süre sonra da Serdar Berdimuhamedov, iktidardaki Türkmenistan Demokratik Partisi tarafından aday gösterilmişti.

 

Görev süresi normal şartlarda 2024'te son bulacak olan Gurbangulu Berdimuhamedov, Türkmenistan'da aynı zamanda başbakanlık ve meclis başkanlığı koltuklarının da sahibi. Berdimuhamedov, görevi bıraktıktan sonra da meclis başkanlığını sürdüreceğinin sinyalini vermişti.

 

Türkmen lider, kısa bir süre içinde milletvekilliği, bakanlık ve valilik görevleri yürüten oğlunu yerine geçirme planlarını da saklamamıştıİlgili konular

seçim

Galatasaray'da seçim tarihi açıklandı

11 ay önce

Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul toplantısının 23 Nisan'da, çoğunluk sağlanamadığı taktirde 30 Nisan'da yapılacağını duyurdu....Devamını oku
YSK

YSK’den A'dan Z'ye seçim ihalesi

1 yıl önce

Devlet Malzeme Ofisi'nin çıktığı iki ihalede seçim malzemelerinin yer alması, 'erken seçim' tartışmalarını yeniden akıllara getirdi....Devamını oku