Ekonomi

TÜRKŞEKER'in zararı 3,6 milyar TL oldu

2 hafta önce

TÜRKŞEKER

TÜRKŞEKER’de özelleştirmeden geriye büyük bir yıkım kalırken, Genel Müdürlüğünü İlahiyat mezunu Alkan’ın yaptığı kurumun zararı, 3 milyar TL’lik özkaynağın da üstüne çıkarak 3.6 milyar TL’ye fırladı.

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından olan TÜRKŞEKER, AKP iktidarları döneminde özelleştirildikten sonra hem kâr eden fabrikalarını özel sektöre kaptırdı hem de mali yapısı bozuldu.

 

Milyarlarla ifade edilen zarar ise açıklanmaya başlandı. TÜRKŞEKER’in 2019 yılı sonunda açıkladığı önceki yılları da kapsayan zararı tüm özkaynaklarının da üstüne çıkarak 3,6 milyar TL olurken, İlahiyat Fakültesi mezunu Mücahit Alkan’ın Genel Müdürü olduğu kurumun 2019 sonundaki zararı 968 milyon TL olarak açıklandı.

 

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. ve bağlı ortaklıkları, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 20 Aralık 2000 tarihli kararıyla özelleştirme kapsamına alındı. 2007 yılında tüm kamu hisselerinin özelleştirme programına alınmasıyla kurum, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlandı. Özelleştirme Yüksek Kurulu, özelleştirme işlemlerini sürekli erteledi ve son olarak 17 Ocak 2018 tarihinde özelleştirmenin 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.İlgili konular