İnsan Hakları

Tutuklu veteriner Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı verilmiyor

1 hafta önce

Muharrem Altay

4,5 yıldır Tekirdağ’da tutuklu olan veteriner hekim Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı için verdiği dilekçe hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildi.

15 Temmuz’dan sonra tutuklanıp 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan birçok mahpusun cezaevinde kalması gereken süre mart ayında sona eriyor. Bazı cezaevleri bu hakkı mahpuslara verirken bazıları ‘örgütle iltisakını kesmedi’ gerekçesiyle vermiyor.

 

26 Temmuz 2016’da gözaltına alınıp üç gün sonra tutuklanan veteriner hekim Muharrem Altay 9 Mart’ta denetimli serbestlik hakkı kazanıyor. Cezaevi yönetimine iki hafta önce dilekçe yazan Altay’a geçen hafta çarşamba günü olumsuz cevap verildi.

 

HEM ŞEKER HASTASI HEM DE İLAÇ KULLANIYOR


Babasının 2014 yılından bu yana şeker hastası olduğunu ve psikolojik ilaçlar kullandığını söyleyen oğlu Mehmet Yunus Altay, “Babam ve bizler ailesi olarak çok mağduruz ve babamı artık aramızda görmek istiyoruz. Babamın şeker hastalığı ve bir takım psikolojik rahatsızlıkları var ve kendisi 51 yaşında” dedi.

 

Cezaevi ortamının bu şartlardaki bir insan için uygun olmadığını ifade eden Altay, “Özellikle bu pandemi sürecinde cezaevi şartları büyük bir risk teşkil ediyor. Tek isteğimiz onun kendisine sunulan hakkı kullanarak evine dönmesi. Sesimizi duyun lütfen” ifadelerini kullandı.

 

4 yıl 6 ay 30 gündür Tekirdağ F ve T tipi cezaevlerinde kalan Muharrem Altay, Cemaat soruşturmaları 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

 İlgili konular

öğretmen

Tutuklu öğretmen koronavirüsten hayatını kaybetti

13 saat önce

17 gündür Samsun Devlet Hastanesi yoğun bakımında yatan tutuklu İngilizce öğretmeni Önder Ateş dün koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti....Devamını oku
cumali önal

Biden, Erdoğan’la ne konuşacak?

3 gün önce

Başkanlık koltuğuna oturmasının üzerinden neredeyse bir buçuk ay geçmesine rağmen ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aramış değil. Üstelik bu süreçte düşman, rakip, dost, müttefik onlarca ülke liderini aramasına rağmen....Devamını oku