Yaşam

Üç köpek balığı türünün 'karanlıkta parlama' özelliği keşfedildi

1 ay önce

köpekbalığı

Araştırmacılar, 'ışıklı dev köpek balığı' şeklinde nitelendirilen türün tehditlerden korunmak için ışık saçma özelliğine sahip olabileceğini belirtti.

Yeni Zelanda kıyılarında araştırma yapan bir grup bilim insanı, 3 köpek balığı türünün 'karanlıkta parlama' özelliğine sahip olduğunu keşfetti.

 

Guardian'ın haberine göre, Belçika’daki Catholilique de Louvaim Üniversitesi ve Yeni Zelanda’daki Ulusal Atmosfer ve Su Enstitüsünden (NIWA) bilim insanları, Yeni Zelanda kıyılarında köpek balıklarıyla ilgili bir çalışma yürüttü.

 

Yeni Zelanda'nın doğu kıyısındaki Chatham Rise'da 2020'de yapılan araştırmada, bilim insanlarınca daha önce bilinen 3 tür köpek balığında, biyolüminesans (canlıların ışık üretmesi ve saçması) özelliği tespit edildi.

 

Araştırmayla 180 santimetreye kadar büyüyebilen küt burunlu köpek balığı (Kitefin) cinsi, 'bilinen en parlak omurgalı' oldu.

 

Araştırmacılar, 'ışıklı dev köpek balığı' şeklinde nitelendirilen türün tehditlerden korunmak için ışık saçma özelliğine sahip olabileceğini belirtti.İlgili konular

anket

Halkın yüzde 60'ına göre amirallerin bildirisinde "darbe iması" yok

1 gün önce

Aksoy Araştırma, emekli amiraller tarafından yayımlanan ve iktidar tarafından "darbe çağrısı" olarak nitelendiren 'Montrö bildirisi'yle ilgili olarak yaptığı anketi paylaştı....Devamını oku
araştırma

Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin ocak anketi yayınladı: Sonuçlar çarpıcı!

2 hafta önce

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin hazırladığı Ocak 2021 raporunda seçmenlerin yaş, etnik köken ve siyasi kimliklerine yönelik çalışma tamamlanarak, katılımcılara Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimlere ilişkin tercih soruları soruldu ve ortaya çıkan tablo açıklandı....Devamını oku