Dünya

Üçlü zirveden çözüm çıkmadı

3 ay önce

Üçlü zirve

Savaşın başlamasından beri ilk kez üst düzey bir diplomatik temas gerçekleşerek Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile Rus mevkidaşı Lavrov Türkiye arabuluculuğunda bir araya geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin 15’inci gününde, Antalya’da Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşliğinde ilk kez masaya oturdu.

 

Tarafların 1.5 saat süren görüşmesi sonrasında Lavrov ve Kuleba ayrı ayrı basın toplantıları düzenledi. Basın açıklamalarıyla birlikte iki ülke arasında bir çözüme erişilemediği açıkça ortaya çıkarken, soru-cevap kısmı da yoğun bir şekilde geçti.

 

UKRAYNA KENDİNİ GÖSTERDİ TARAF OLDU

 

Savaşın başladığı günden beri başta Devlet Başkanı Zelenskiy, kurmayları ve belediye başkanları olmak üzere birçok yetkili sosyal medyadan paylaşım ve açıklamalarda bulunurken, 15 günde Kuleba ilk kez kendini bu kadar net ve açıkça ifade etmeyi başardı.

 

Kuleba, “Bu formatta tekrar görüşmeye niyetliyim. Önemli bir tartışma ortamı olacaksa gelmek isterim. Çavuşoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Bu teması kolaylaştırmayı başardı” diyerek Türkiye’ye de desteği için teşekkür etti ve diplomasi masasından ayrılmak istemediğini sinyalini verdi.


Kuleba Antalya’da Ukrayna’nın duruşunu uluslararası basın mensuplarına daha net bir şekilde aktardı.

 

Kuleba, yerli-yabancı yüzlerce basın mensubunun sorularını yanıtladı ve Kiev yönetiminin yaşananlara yaklaşımını gösterdi.

 

Kuleba’nın “Lavrov’un talepleri teslimiyet listesi gibi” sözü uluslararası kamuoyunda yankılanırken, “Biz savaşı durduramıyoruz. Bize saldıran ülke ve devlet bunu istemiyorsa savaşı durduramayacağız” ifadesi de öne çıktı.

 

RUSYA İSE AĞIRLIKLI OLARAK SAVUNMA YAPTI

 

Zirvenin en tartışmalı figürü Lavrov oldu… Basın toplantısı sonrasındaki soru-cevap bölümünde özellikle İtalyan, ABD ve İngiliz medyasına mensup gazetecilerin sorularıyla soğuk rüzgar eserken Lavrov’un açıklamaları “savaşı meşru kılma hamlesi” olarak yorumlandı.


Lavrov’un basın toplantısı yaklaşık 50 dakika sürdü.

 

Özellikle toplantının sonunda BBC muhabirinin sorusuna öfkelenen Lavrov, hastaneye düzenlenen saldırı ile ilgili soruya diplomasi sınırları içinde sert yanıt verdi.

 

Lavrov’un soru-cevap bölümünde tek pozitif yönde yorumlanabilecek açıklaması Rus gazetesi Kommersant’ın “nükleer savaş çıkar mı” sorusuna verdiği yanıt oldu. Bu soruya, “Buna inanmıyorum, inanmak istemiyorum. ABD Başkanı Biden, kendisine soru sorulduğunda, ‘Bu yaptırımların alternatifi sadece Üçüncü Dünya Savaşı’ dedi. Kafalarından bu fikirler geçiyor ve biz kaygılanıyoruz” yanıtı verdi.

 

Öte yandan Lavrov, Pentagon’un Ukrayna’da çok sayıda askeri-biyolojik laboratuvar oluşturduğuna yönelik iddiaları da gündeme getirdi.


Lavrov yaklaşık 50 dakika basın mensuplarının sorularına yanıt verdi.

 

Birçok ülkenin ABD’nin yaptırımlarına destek çıkmasına, “Bu kadar köklü ülkelerden bu tür talepler gelmesi hiç yakışık almıyor” yorumunu yapan Lavrov, “Bizler, Ukrayna’yı silahlandıran ülkelerin, kendileri için devasa bir tehdit oluşturduğunu düşünüyoruz. Burada Stinger füzeleri ve roketatarlar var. Ukraynalı yetkililer, silahları hiçbir belge ve kayıt olmadan dağıtıyor” demişti.

 

Lavrov ayrıca açıklamasında, “Yugoslavya, ortadan kaldırılmak için bombalandı ve Kosova’nın bağımsızlığı ilan edildiğinde bütün Batı ülkeleri alkışladı. Biz kez daha tekrar etmek istiyorum; burada Rusya’yla ilgili her şeye saldırı söz konusu. Burada ölüm kalım savaşı veriliyor” diyerek de savaşa Moskova’nın yaklaşımını gözler önüne serdi.

 İlgili konular

sarıgül

Mustafa Sarıgül: Bakan Çavuşoğlu’nu tebrik ediyorum

3 ay önce

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu dış politikanın da devam ettirilmesini diliyorum." diyerek takdirlerini dile getirdi....Devamını oku
Putin ve Zelenski

Kremlin açıkladı: Putin ve Zelenski bir araya mı geliyor?

3 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin bugün Türkiye’ye gideceklerini belirterek, “Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemlidir” dedi....Devamını oku