Ekonomi

Uğur Gürses yazdı: Enflasyon Raporu sunumundan izlenimler

2 yıl önce

Uğur Gürses yazdı: Enflasyon Raporu sunumundan izlenimler


Uğur Gürses*
 
Merkez Bankası yılın dördüncü Enflasyon Raporu'nu İstanbul'da açıkladı. Belleğim beni yanıltmıyorsa uzunca bir süre otel salonlarında yapılan toplantılardan sonra bir ilk olarak Merkez Bankası'nın İstanbul Şubesi'nin olduğu o tarihi binada yapıldı bu toplantı.
 
...
 
Geçmiş üç Para Politikası Kurulu toplantısında 10 puanlık faiz indirimi yapan Merkez Bankası, bu rapor sunumunda "artık durup veriye bakacağız" mealinde bir açıklama yaptı.
 
Başkan Murat Uysal'ın konuşmasında:
 
"Geldiğimiz noktada, gevşeme yönündeki alanın önemli bir bölümünü kullandığımızı, bununla birlikte atılabilecek ilave adımların zamanlaması ve boyutunu veri akışına ve enflasyon görünümündeki gelişmelere göre şekillendireceğimizi vurgulamak isterim" deniliyordu.
 
Son faiz indirimi öncesinde de "ön yüklemeli faiz indirimi yapıldığı" vurgusu vardı. Ne olduysa 2.5 puanlık bir indirim de patlatılıvermişti.
 
Şuna hiç şüphe yok; faiz kararı artık siyasi mekanizmalarla belirleniyor.
 
Uysal'ın konuşmasında vurguladığı bu paragrafta da; "durduk ama fırsat olursa devam ederiz" bakışı var.
 
...
 
Murat Uysal, eskisine oranla daha uzun bir soru-yanıt seansı yaparken, sorulara verdiği yanıtlar sorunun özüne dönük olamadı.
 
Toplantı bitiminde de gazetecilerle çay içerken soruları yanıtlaması kimilerince "daha sıcak" bir iletişim olarak yorumlansa da, çaylarını içen gazeteciler soruların net ve açık bir yanıt alamadan çıktılar o toplantıdan.


İlgili konular

Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu'ndan MOBESE tepkisi: Meğer izleniyormuşuz da!

4 ay önce

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı İmamoğlu'nun İstanbul kar ile mücadele ederken Sarıyer'deki bir balıkçıya gittiği görüntülerin MOBESE olduğu iddiasına ilişkin olarak konuştu....Devamını oku
faiz

Merkez Bankası faiz indirimi yapmaya devam ediyor

6 ay önce

TCMB, TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını teknik düzenlemeyle 100 baz puan indirdi....Devamını oku