İnsan Hakları

Ukrayna'da bir gazeteci daha öldürüldü

1 yıl önce

Oksana Baulina

Bağımsız Rus internet sitesi The Insider için Kiev ve Lviv'den haberler yapan gazeteci Oksana Baulina'nın (42) Rus güçlerinin saldırısı sonucu Kiev'de öldüğü belirtildi.

The Insider'dan yapılan açıklamaya göre; Baulina, Podil semtinde oluşan hasarı çekerken topçu ateşi nedeniyle öldü.

 

Rus Gazeteci Oksana Baulina'nın Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin yolsuzluk karşıtı derneği için çalıştığı ve Rusya'dan ayrıldığı belirtildi.

 

Navalni'nin kurduğu Etkin Yolsuzluk Karşıtı Derneği, geçen yıl Putin yönetimi tarafından illegal ilan edilmiş ve çalışanları Rusya'yı terk etmişti.

 

42 yaşındaki Baulina, kariyerine 'Time Out Moscow' ve 'In Style' gibi hayata dair haberler yapan dergilerde başlamış fakat 10 yıllık bir sürecinin ardından siyasi işlere kaymış ve Navalni'nin derneğinde yapımcı olarak görev almıştı.

 

Baulina, derneğin merkezine yönelik polis baskını sonrası kısa süre gözaltında kalmıştı.

 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından bir ay geçerken, Baulina, The Insider sitesi için Kiev ve Lviv'den haberler yapmıştı.

 

6 gazeteci daha öldürülmüştü


Dünyada gazetecilerin yasal hak ve güvenliğini sağlamak için çalışan Cenevre merkezli Basın Amblem Kampanyası (PEC), Rusya-Ukrayna savaşının bölgedeki gazetecilere etkilerine dair raporunu 20 Mart günü internet sitesinde paylaşmıştı.

 

Raporda, ülkede görev yapan 6 yabancı uyruklu gazetecinin, Rusya'nın saldırıları sonucu hayatını kaybettiği açıklanmıştı.İlgili konular

konya

Konya’da 10-15 kişilik ülkücü grup gazetecilere saldırdı

11 ay önce

Konya’da Gazeteci Umut Yaygır ve Özcan Saraç, bir lokantada yemek yedikleri sırada 10-15 kişilik ülkücü oldukları iddia edilen bir grubun saldırısına maruz kaldı. Saldırı talimatının MHP’li Ereğli Belediye Başkanı Oprukçu’nun verdiği öğrenildi....Devamını oku
rusya

Flaş gelişme! Rusya ve Ukrayna temsilcileri Türkiye'de görüşecek

1 yıl önce

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken önemli bir gelişme oldu. Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke temsilcileri 28-30 Mart'ta Türkiye'de görüşmelere devam edecek....Devamını oku