Video

Uygur aktivist: Uygur kızları topluca tecavüze uğruyor

4 hafta önce


Uygur aktivist Kuzzat Altay Doğru Bakış‘ın konuğu oldu.

Amerika’da yaşayan Uygur aktivist ve işadamı Kuzzat Altay, Türkiye’nin Uygur politikası karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını söylüyor.

 

İslam ümmetinin lideri olmakla övünen Erdoğan’la, sabah akşam Turancılık yapan Bahçeli’nin liderliğindeki Türkiye’nin Uygurlara sırt döndüğünü aktaran Altay, artık Türkiye’den tek beklentilerinin Türkiye’de yaşayan yaklaşık 50 bin Uygur’u Çin’e satmaması olduğunu dile getiriyor.

 

Doğu Türkistan’da yaşayan zulmü de anlatan Altay şunları ifade ediyor:

 

Lafa gelince Batılıları kötülüyoruz ve küçümsüyoruz ama Uygurlar konusunda en fazla onlar hassasiyet gösteriyorlar, Uygurların sesi oluyorlar. Ana akım medyaları Uygurlara ses veriyor. Tüm Uygurların akrabaları kayıp. Türkiye ve Müslüman topluluklar yaşananları bilmiyor.

 

Çin 70 yıldır katliam uyguluyor


Çin bu soykırımın yüz yıllık planını yapmış. Doğu Türkistan‘a 1949 yılında girerken, kendi dilinizi, dininizi özgürce yaşayacaksınız demişlerdi. Ama gram gram baskıları artırıyorlar. Bundan dolayı da yapılan baskılar hissedilmiyor. 70 yıldır sistematik bir şekilde dilimiz, dinimiz, kültürümüz yok edildi. Ama mevcut liderleri bu politikayı da sonlandırıyor.

 

Birkaç yıl önce mevcut lider Şi bölgeye geliyor, Urumçi ve Kaşgar‘ı geziyor, burası Çin değil diyor. Bunlar tehdit diyor. Nihai çereden bahsediyor. En son nihai çere diyenlerden biri de Hitler‘di.

 

Çin süper teknoloji bir diktatörlük


Daha önce toplama kampları Tibet’te kuruluyor. Ve aynı sistem Doğu Türkistan'a taşınıyor. Bölge kara delik gibi bir yer. Çin süper teknoloji bir diktatörlük. Doğu Türkistan‘la ilgili dataların giriş çıkışına kesinlikle izin vermiyor. Oradaki katliamların, tecavüzlerin görüntüleri hiçbir şekilde dışarı çıkmıyor. İnsanlar topluca kamplara götürülürken dahi dünyanın haberi yoktu. Nasıl öğrendik? Önce bir kişi, babasının ya da akrabasının kaybolduğunu söyledi. Sonra duyduk ki Çin dışındaki tüm Uygurlar benzer bir durumla karşı karşıya. Herkes akrabasının kaybolduğunu söylemeye başladı. Bir milyonla beş milyon arasında insan şu anda nerede bilinmiyor.

 

Çin önce kampları inkar etti


Ancak uluslararası baskılar gelince Uygurları yeniden eğitime tabi tuttuklarını, bu şekilde cehalet ve radikalizmle mücadele ettiklerini söylediler. Çok farklı kamplar var.

 

Birincisi insanların ruhunu yok etme kampları. Sabah 6’da kalkarak Çinli liderin resmine baktırıyorlar ve ideolojik söylemlerini tekrarlatıyorlar. Günde on saat güneş altında bekletiliyorlar. Amaç orada ya sizi öldürmek ya da ceset gibi çıkmanızı sağlamak. Buralarda fiziki ve psikolojik pek çok işkence yöntemi uygulanıyor. Buradan mezun olanlar çalışma kamplarına gönderiliyor. Çin malları neden ucuz? Çin bu ucuz işgücü ile elde ettiği paralarla müslüman ülkelerin sessizliğini satın alıyor.

 

Uygur kızlara toplu tecavüz uygulanıyor


Kamplardan gelen bir Uygur kadın diyor ki, Uygur kızları toplu tecavüzlere uğruyor. Güzel kızlar özellikle seçiliyor ve takım elbiseli Çinliler geceleri gelip onları seçiyordu, ve daha fazla para öderdi diyor. Kendisine de gardiyanların ikişer üçer tecavüz ettiklerini söylüyor.

 

Bir de Çin‘in övünerek anlattığı akraba aile projesi var. Bir Uygur‘un evine Çinli bir komünist getirilip yerleştiiliyor. Babası ağabeyi olmayan bir aileye…Amaç Uygurları bulundukları bölgelerden Çin‘in farklı yerlerine dağıtarak asimile etmek.

 

Uygur kadınların doğum oranı sıfıra indi


Anne babaları alınan çocuklar da kamplara yerleştiriliyor. Uygurca konuşmak yasak. Zaten dinden bahsetmek mümkün değil.

 

Filistin için haykıranlar Uygurlar için neden sessiz?

 

Temelinde tabi ki ağırlıklı olarak ekonomik ilişkilier ve menfaat yatıyor. Bazı İslam ülkeleri de Amerika‘ya olan karşıtlıklarından dolayı Çin‘e yaklaşıyorlar. İslam ülkelerinin çoğunun rejim yapısı Çin‘e benziyor.

 

İkincisi Çin, Uygurların kanı ile elde ettiği paralarla bu ülkelerin çoğunu satın alıyor. Damat hatırlarsanız bir ara Çin‘den 3.5 milyar getirince seferden dönmüş gibi zaferle karşılanmıştı.

 

Türkiye’den tek isteğimiz Türkiye’deki Uygurları Çin’e vermeyin


Türklük aşkıyla büyüdük. Türkiye denince titriyorduk. Çocuklar ilkokullarda ellerine ay yıldız çizerdi. Türkiye bizim için bir anavatan gibiydi. Türkiye‘nin Doğu Türkistan‘ı unutmasını bırakın Türkiye’de yaşayan Uygurların ikameti dahi uzatılmıyor. Ortada kalmış binlerce Uygur var Türkiye‘de. Bazı Uygurlar yabancılar şubesinde tutuluyorlar. Bazılarının gece yarısı evleri basılıyor. Bazıları ise tuhaf bir şekilde başka ülkeler üzerinden Çin‘e gönderiliyor.

 

AKP-MHP hükümeti Uygurlara acımıyor


Hükümetin Uygurlara acıyacağını sanmıyorum. Turancılıkla milliyetçilikle özdeşleşen MPP’liler var. Kurt edebiyatı yapıyorlar, Turancılık yapıyorlar. Milliyetçiliğin test edildiği bir dönemde Doğu Perinçek‘in kuyruğuna takılıyorlar. AKP de ümmetçilik yapıyor. Arakan‘da bir sorun olunca rabia işareti yapıp ortalığa çıkıyorlar. Ancak Uygurlar konusunda tam tersini yapıyorlar.

 

Halk olarak bu konuyu çok iyi anlatmamız gerek. Ana akım medyada hiç bahsedilmemesi Cumhur İttifakı‘nın sıkışmasından kaynaklanıyor. Soykırım halk tarafından tanınınca sorgulayacaklardır. Halk demiyecek mi hani MHP Turancıydı, AKP ümmetin lideriydi?

 

Akşener Uygurlara sahip çıkıyor

 

Akşener‘in samimiyetine inanıyorum. Uygur birini mecliste konuşturdu. Halkın bu sesi duyması gerekiyor. 80 milyon bu sesi duymalı.


Türkiye’de de vatandaşlık aldıkları için AKP kolları gibi çalışan Uygurlar var. Tıpkı Çin komünist partisi üyeleri gibi çalışıyorlar. Uygur konusu partiler ve dinler üstü tutulmalı. Bu insani bir mesele. İnsan olmanın önemini bu dönemde anladık. Bir yandan Müslüman olduğunu öne sürenler Çin‘e açıkça destek veriyor. Türkiye’de saldırı altında olan LGBT’ler ise Amerika‘da Uygurlara destek veriyor. Şimdi size soruyorum LGBT‘ler mi kötü yoksa sabah akşam kurt işareti yapıp Uygurları satanlar mı?İlgili konular

bayraklar

İklim ABD ve Çin'i uzlaştırabilir mi?

5 saat önce

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliğini güçlendirmeyi kabul etti. ABD'nin iklim sorunları özel elçisi Kerry, Çin’li meslektaşı Xie Zhenhua ile yaptığı görüşme sonrası, ABD ve Çin'in yoğun bir ortak açıklama hazırladığını ve iki ülkenin en önemli konu olan iklim sorununu birlikte ele almak konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi....Devamını oku
araç

AKP'li büyükşehir belediyesinden 17 milyon liralık kiralık araç

4 gün önce

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Denetleme Komisyonu raporunda belediyenin 2020 yılında 16 milyon 940 bin TL araç kiralama bedeli ödendiği ortaya çıktı....Devamını oku