Türkiye Haberleri

Uzman erbaşların emeklilik yaşı yükseltildi

1 hafta önce

uzman erbaş

TSK personeline ilişkin kanun teklifinin ilk 8 maddesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilTeklife göre, Uzman erbaşların emeklilik yaş haddi 52'den 55'e yükseltildi.

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında görevli personelin tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin şekilde yararlanılması, özlük haklarının iyileştirilmesi gibi düzenlemeleri içeren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 8 maddesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimi gören misafir askeri personele, aynı yerde eğitim görenlerde olduğu gibi ödeme yapılacak.

 

Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarında özür olarak kabul edilen durumlar, kanunda belirtilen mazeretlerle sınırlı tutulacak. Tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin şekilde yararlanılması amacıyla uzman erbaşların emeklilik yaş haddi 55 olacak.

 

Seferin gereği olarak lüzum görülmesi ve sağlık durumlarının elverişli olması halinde uzman erbaşlar, 60 yaşına kadar en gençlerinden başlanarak orduya alınabilecek.

 

Teklif ayrıca uzun yıllar TSK'de zor koşullarda görev yapmasına rağmen yalnızca emeklilik hakkını elde edinceye kadar kısa süreliğine devlet memuru olarak görev yapan uzman erbaşların da emsallerinin aldığı emekli aylığını almalarını amaçlıyor.

 

Kiraya verilen veya üçüncü şahıslara işlettirilen kısımları hariç olmak üzere askeri kantinlerin elektrik, su ve yakacak giderleri, genel bütçeden karşılanacak.

 

Dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen subaylardan, verilen eğitimi tamamlamadan önce temin aşamasında aranan sağlık ve benzeri şartları taşımadıkları sonradan anlaşılanlar ile bu şartları kaybedenlerin ilişikleri kesilecek.İlgili konular

TSK

TSK'dan Lübnan ordusuna 260 ton yiyecek ve temizlik ürünü

1 gün önce

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Lübnan ordusuna 260 ton yiyecek ve temizlik ürünü gönderildiğini duyurdu....Devamını oku
tsk

PKK'dan Gare açıklaması: TSK kendi askerlerini öldürdü

1 hafta önce

AKP iktidarı yaptığı açıklamada 13 kişinin PKK tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti. PKK'dan yapılan açıklamada ise TSK'nın saldırıları sonucu esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirdiği söylendi....Devamını oku