Türkiye Haberleri

Uzmanlar Ankara depremini yorumladı

1 hafta önce

deprem

Prof. Dr. Naci Görür, Ankara'da yaşanan depreme ilişkin depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı'na yakınlığına dikkat çekti. Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise, "Büyük deprem beklentisi tarihsel depremlere bakarsak çok zayıf. Fakat zemin jeolojik koşulları bazen şiddeti arttırabiliyor" yorumunda bulundu.

Ankara’da saat 22:53’te gerçekleşen Kalecik ilçesi merkezli depremle ilgili deprem uzmanları görüşlerini paylaştı.

 

Prof. Dr. Naci Görür, “Burada KKD-GGB uzanımlı, görünür uzunluğu 64 km olan bir fay var. Bu fay bir olasılıkla KAF'a kadar uzanıyor olabilir. Kalecik’te sözünü ettiğim fayın güneyinde Kırıkkale'de de sol yönlü doğrultu atımlı fay sistemi var. Deprem odağı eğer biraz güneyde ise bu fay sistemi üzerine de düşebilir” görüşünü paylaştı.

 

Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise, “Ankara Kalecik depremi (M4.5) ardından büyük deprem beklentisi tarihsel depremlere bakarsak çok zayıf. Fakat zemin jeolojik koşulları bazen şiddeti arttırabiliyor” açıklamasında bulundu.

 

Deprem uzmanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ise, “Deprem, aktif olan Çankırı Fayı’nın güney ucunda. Kalecik ve çevresinde kuvvetle hissedilmiştir. Orta kuvvette bu depremin hasar yapması beklenmez. 2,8 ve 2,0 büyüklüğünde 2 tane artçı depremi var. 2,8 ve 2,0 büyüklüğünde 2 tane artçı depremi var. Depremin 21:02’de 1,7 büyüklüğünde bir öncü depremi olmuş” bilgilerini paylaştı.

 

 İlgili konular

deprem

Akdeniz'de 4.3 büyüklüğünde deprem

4 saat önce

Kandilli Rasathanesi, Akdeniz’de 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu....Devamını oku
deprem

Akdeniz'de 4.0 şiddetinde deprem

1 gün önce

Gelen son dakika haberine göre; Akdeniz'de 3.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Kandilli Rasathanesi depremin şiddetini 4.0 olarak duyurdu...Devamını oku