Sağlık

Uzmanlardan uyarı: Yanlış beslenme stresi tetikliyor

10 ay önce

Yanlış beslenme

Teknolojinin gelişimiyle hareketsiz yaşamın yaygınlaşması ve beslenme alışkanlıklarının tümüyle değişmesi, obezite riskini artırdı.

Obeziteyi tetikleyen etkenlerden stres ile beslenme arasında bir alışveriş olduğunu belirten Diyetisyen Gözde Karaca Kayan, “Sadece stresten dolayı yanlış beslenmiyoruz, yanlış beslenerek de stresi besliyoruz” dedi.

 

Türkiye’de ve dünyada artan bir sağlık sorunu haline dönüşen obezite, fizyolojik ve psikolojik çok sayıda sorunu da beraberinde getirirken, TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de 15 yaş ve üstünde obezite görülme oranı yüzde 20’yi aştı.

 

Bu orandan yola çıkarak yapılan hesaplama, Türkiye’deki her 100 kişiden 35’inin ‘obez öncesi’ kategorisinde yer aldığını gösteriyor.

 

TÜİK’in ‘Türkiye Sağlık Araştırması’nda kadınların yüzde 24,8'inin obez ve yüzde 30,4'ünün obez öncesi, erkeklerin ise yüzde 17,3'ünün obez ve yüzde 39,7'sinin obez öncesi olduğu görülüyor.

 

Pandemi sürecinde ölüm riskini artıran kritik faktörler arasında gösterilen obezitenin çok sayıda etkene bağlı olarak görülme sıklığını artırdığını belirten Kayan, “Stres de bunlardan biri olarak değerlendiriliyor. Stresin, çoğu zaman beslenmemizi, yiyecek seçimlerimizi etkilediğinden yakınırız. Fakat bu ilişki tek taraflı değil, aynı zamanda beslenme tarzımız da stresimizi etkiliyor” dedi.

 

“Mutluluk hormunu serotonin açısından zengin besinler tüketerek stresinizi yönetin”


Mutluluk hormonu olarak tanımlanan serotonin açısından zengin besinlerin stres yönetiminde büyük bir işlevi bulunduğunu söyleyen Kayan, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

 

“Serotonin, vücudumuzda triptofan olarak isimlendirilen bir aminoasitten üretilir. Dolayısıyla triptofan açısından zengin besinlerin tüketimi, serotonin yapımını artırarak stres yönetimine katkıda bulunabilir. Hindi, somon, yumurta, kuruyemişler, peynir, ananas gibi besinleri günlük beslenmenize dahil edin. Yine aynı etkiye sahip bitter çikolata ile de kendinizi şımartabilirsiniz.”

 

''Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak stresin temel hormunu kortizolün etkilerinden korur''


Stresin temel hormonlarından kortizolun sabah saatlerinde yüksek seviyelerde olduğunu belirten Diyetisyen Kayan, “Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak vücudumuzu kortizolün etkilerinden korur. Bilimsel araştırmalar, B vitamini eksikliğinin öfke, depresyon gibi stres faktörlerini artırdığını ortaya koyuyor.

 

Tahıl, baklagiller ve yumurta gibi B vitamini kaynaklarını hayatınızdan çıkarmayın. Balık, keten tohumu, semizotu gibi depresyonu önleyen Omega-3 kaynaklarını sıkça tüketin. Yetersiz su tüketimi vücudumuzu stres altında bırakabilir. Düzenli egzersiz, meditasyon ve yoganın da stres yönetimindeki gücünden faydalanın” önerilerinde bulundu.İlgili konular

deprem

Korkutan açıklama: Marmara depreminin vakti geldi

8 ay önce

İTÜ'lü Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye'nin depremselliğiyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Tüysüz, "Marmara'da bir depremin olma zamanı geldi" dedi....Devamını oku
stres

Stresli Olduğunuzda Planlamadan Uzak Durun

2 yıl önce

Yeni araştırmalar strese bağlı ego tükenmesinin planlamasında nasıl bir etkiye neden olduğunu gösteriyor. Haftanın sonu ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak bitkinsiniz. Patronunuz 1 ay boyunca hafta sonları da fazla mesai yapmanızı istedi. Birdenbire, eşinizle ya da partnerinizin aldıkları büyük yolculuğun sadece bir ay uzakta olduğunun farkındasınız ve hala sizin sorumlu olduğunuz planlamayı yapmadınız. Uçuşlar rezerve edilmediyse, bahsettiğiniz gezi etkinliklerinin özelliklerini kesinlikle patronunuza bir şey söylemediniz. Bu sesin bir sonucu olarak, kendinizi toparlayıp araştırmanızı yapmaya başlamadığınız sürece, gezinin toplam bir felaket olması muhtemeldir ve sonuçların dağınıklıklarını tamamen anlamanıza rağmen, sadece bunu anlamak için kendinizi toparlayamayabilirsiniz. Bir an önce bir şeyleri planlamak düşüncesine karşı güçlü bir çekişme hissedersiniz....Devamını oku