Dinimizi Tanıyalım

Varlığı paylaşan, yokluğa şükreden "Saadetli toplum"!

1 hafta önce

mal

Varlıkla öğünmek, yoklukla yerinmek şımarık ve isyankar toplumların temel özelliğidir. Geçmiş dönemlere baktığımızda, böyle düşünen ve bu şekilde yaşayan milletlerin akibetleri hiçde iyi olmamıştır.

Aslında insanı mal mutlu etmediği gibi, yoklukda mutsuz etmez. Eğer aksi durum olsaydı, dünyanın en mutlu insanları mal-mülk sahipleri, en mutsuz insanları ise, fakir-fukara sahipleri olması lazım gelirdi. Halbu ki, durum hiç de böyle değildir.

 

Gerçekte mal ve para mutluluk sebebi değil, bilakis rahat ve konforlu yaşamanın vesilesidir. Nice rahat ve konfor içinde yaşayanlar vardır ki, mutsuz ve huzursuzdurlar.

 

Aynı şekilde fakirlik ve yoksulluk zilletin ve sefaletin sebebi değil, belki, kanaat ve tok gözlü olmaya vesiledir. Nice kanaat ve tok gözlü olarak yaşayan yoksullar vardır ki, dünyanın en mutlu ve huzurlu insanlarıdır.

 

Nitekim konuyla ilgili olarak Resulü Ekrem (sav) şöyle buyurmuşlardır: " Kanaat bitmek-tükenmez bir hazinedir.", " Kanaat eden aziz olur, tama' eden ise zelil olur."

 

Bir büyük deha sahibi bu bağlamda şöyle der: " Umutsuz zamanlar yoktur. Sadece umutsuz insanlar vardır. Ben ise hiçbir zaman umutsuz olmadım."

 

Anadolu'da halk arasında meşhur bir söz vardır; " Umut fakirin azığıdır" diye. Bu söz aynı zaman mana bohçası gibidir. Yani bünyesinde pek çok hakikatı barındırmaktadır.

 

Hasılı kelam, ne varlığa övünelim, ne de yokluğa yerinelim. Her halükarda Allah'a şğkredelim. Vesselam...

 

                                                              Abdullah Ademİlgili konular

hasta

Hasta olmadık vücutta, telef olmadık malda hayır yoktur

2 hafta önce

Birgün Allah Resulüne birisi geldi ve başına gelen hallerden dert yandı. Peygamberimiz o şahsı dinledikten sonra tavsiyelerde bulundu. Çünkü gelen şahıs teselliye muhtaç idi....Devamını oku