Gündem

Vatandaşlık alan yabancılar arasında İranlılar ilk sırada

3 yıl önce

Vatandaşlık alan yabancılar arasında İranlılar ilk sırada


 

Türkiye'den vatandaşlık alan yabancılar arasında en büyük çoğunluğu İranlılar oluşturuyor. İranlılar, konut sahibi olma oranına göre ise Iraklılardan sonra ikinci sırada.
 
Vatandaşlık hakkı almak için alt sınırın 250 bin dolara düşürülmesi, yabancıların Türkiye'de gayrimenkule ilgisini artırdı. Ocak 2017'de 1 milyon dolar olarak başlayan yabancılara vatandaşlık hakkı, 18 Eylül 2018 itibarıyla 250 bin dolara düşürülmüştü.
Yılın ilk çeyreğinde kökenlerine göre yabancılara yapılan konut satış rakamları incelendiğinde Iraklılara bin 781 satış yapılırken, İranlılar 946 konut aldı.
 
İran bankacılık sisteminin yaptırım kapsamında olması, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) - İran arasında yaşanan gerilimin oluşturduğu ekonomik ve ticari belirsizlikler İranlıları göç etmeye yöneltiyor. Diğer ülkelerde vatandaşlık başvurusu yapmak için gerekli maddi şartları sağladıktan 2-3 yıl sonra vatandaşlık alınabilirken, Türkiye'de bu sürenin 2-3 aya kadar kısalabilmesi, İranlıların gözünde Türkiye'yi cazip kılıyor.
 
İranlılara konut satışı, vatandaşlık ve danışmanlık hizmeti veren VIPTurkishPass'in yönetici ortağı Fatih Çayabatmaz, AA'ya yaptığı açıklamada, yabancılara vatandaşlık hakkının 250 bin dolara düşürülmesinin özellikle İranlıların Türkiye'den konut almaya yönelik talebini artırdığını söyledi.
 
Türkiye'den konut alarak vatandaşlık elde etmek isteyen İranlılara her türlü danışmanlık hizmetini verdiklerini ifade eden Çayabatmaz, "İranlıların geleneksel olarak tercih ettiği vatandaşlıklar arasında ABD, Kanada ve AB ülkeleri ilk sırayı alıyordu. Suriye meselesinin ortaya çıkması, milyonlarca insanın Avrupa'ya göç etmek istemesi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın başa geldikten sonra uyguladığı göçmen karşıtı politikalar İranlıların, yönünü Türkiye'ye çevirmesine neden oldu." şeklinde konuştu.


İlgili konular

AKP'li Yasin Özlü

AKP'li belediye başkanı: Allah korusun CHP'li de olabilirdik

9 ay önce

Kocaeli'nin Başiskele Belediye Başkanı AKP'li Yasin Özlü, partisinin İlçe Danışma Toplantısında, CHP'lileri hedef aldı....Devamını oku
AKP'li Hamza Dağ

AKP'li Dağ'dan sanatçıları: Milli değerlere düşman güruh

1 yıl önce

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ülkenin gidişatına yönelik endişelerini paylaşan Sanatçılar Girişimi'ni hedef alırken, "Ülkemizde milli ve manevi değerlere düşman sözde sanatçı bir gürûh var" dedi....Devamını oku