İnsan Hakları

Vatandaştan Gergerlioğlu tepkisi: İnsanlık dışı ve zulümdür

2 hafta önce

Gergerlioğlu

HDP'li Ömer Faruk Gergeriloğlu’nun darp edilerek gözaltına alınması ve sonrasında tutuklanmasına tepki gösteren sokaktaki yurttaşlar, yaşananların "insanlık dışı ve zulüm" olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkında kesinleşmiş yargı cezası nedeniyle vekilliği düşürüldükten sonra önceki gün evine yapılan baskın sırasında darp edilerek gözaltına alındı. Darp sonrası fenalaşan Gergerlioğlu, kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi’nde anjiyo olduktan sonra henüz yoğun bakım ünitesindeyken Sincan 2 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

 

2 Mart 1994 yılında Demokrasi Partili (DEP) milletvekilinin yaka paça Meclis'ten çıkarılarak tutuklanmaları sürecini akıllara getiren yaşananlar, kamuoyunun tepkisine neden oldu. Mikrofon uzattığımız Van'daki yurttaşlar, yaşanları “hukuksuzluk ve zulüm” olarak değerlendirdi.

 

Gergerlioğlu’na yapılanların hukuksuzluk olduğunu belirten Yusuf Filiz, söz konusu durumun üzüntü verici olduğunu kaydetti. Hukuk ve adaletin herkes için olması gerektiğini vurgulayan Filiz, “Ancak son dönemlerde bu tür olayları yaşıyoruz. Gergerlioğlu, zamanında ‘başörtülü bacımı okula almıyorlar’ diyenlerin yanında mücadele etmiş bir insandı. Şimdi bu şekilde gözaltına alınması kamuoyu vicdanını yaraladı" dedi. İlerleyen süreçte HDP'nin kapatılabileceğini ve vekilliklerin de düşürülebileceğini kaydeden Filiz, "HDP’nin kapatılması sadece binanın kapısının kapatılmasıdır. Hemen yine bir siyasi parti oluşumu içine girer. Bu tür durumlar ülkemize zarar veriyor. Avrupa’nın, Türkiye’deki insan hakları konusundaki kaygılarını arttırıyor. Bu kaygıyı yok etmekte şu an Meclis'in elinde" diye konuştu.

 

Ülkedeki olumsuz gelişmelerden kaynaklı yüzü gülen insanların kalmadığını ifade eden Filiz, şöyle devam etti: "Daha hür, demokratik, yapıcı, hakkın ve hukukun üstün olacağı, kardeşliğin esas temel alınacağı, ayrımcılığın ve faşizmin olmadığı bir ülke istiyoruz. Huzurlu, güvenli ve ekonomisi düzlüğe çıkmış bir ülke beklentisi içerisindeyiz."

 

Gergerlioğlu'na yapılanlara “vicdan ve adalet yok” şeklinde tepki gösteren Vahap Kılıçoğulları, on binlerce kişinin oyunu almış bir seçilmişin bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle tutuklanmasının adaletsizlik olduğunu vurguladı. “Bu durumu AKP’li bir milletvekili yaşamış olsaydı yer yerinden oynardı" diyen Kılıçoğlu, "Bir tane MHP milletvekilini içeri atsınlar bakalım. Kapanması gereken bir parti varsa o da MHP’dir. Tarih boyunca MHP kime yanaştıysa hepsi batmıştır. Bir ülkenin ayakta durması için gerekli olan tek şey hukuk ve adalettir” diye konuştu.

 

Seçilmiş birisinin tutuklanması ve darp edilerek gözaltına alınmasının zulüm olduğunu söyleyen Nihat Türkan, “Hangi parti olursa olsun bu durum kabul edilemez. Eğer bir suçu varsa bunu adalet ve hukukla yapmaları gerekiyor. Bir suçu yok. Bir paylaşımdan dolayı bu kadar hakaret edilmesi doğru değil. Diğer milletvekillerinin o kadar yolsuzluğu ve suçu varken onlara bir şey yapılmıyor. Neden Gergerlioğlu’na bunlar yapılıyor?” diye sordu.İlgili konular

Tuma Çelik

Tuma Çelik beraat etti

4 gün önce

HDP eski Mardin Milletvekili Tuma Çelik, 'cinsel saldırı' suçlaması ile yargılandığı davadan beraat ederken, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi Çelik’in delil yetersizliğinden beraatına karar verdi....Devamını oku